Tip redakcii
Obrovský objav v medicíne: RAKOVINU dokáže zničiť bežný liek!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Emily Ratajkowski.
FOTO Najsexi modelka mieri do formule: Jej pornozábery obdivuje celý svet, kamerám ukázala nahý rozkrok!
meghan, harry, sobáš
Šarm
Nadávajúca nevesta: Úškrny snúbencov a nadávka Meghan po obrade. Kráľovská svadba ani zďaleka nebola podľa protokolu
Peter Sagan.
Sagan prezradil veci, ktoré ste o ňom netušili: Prehovoril o rodine aj odhalil VEĽKÉ GUMENÉ TAJOMSTVO!
Video zo 7. októbra zachytáva spor trojice mužov v tmavom oblečení a jedného v svetlých nohaviciach. Podľa stránky Justice For Timothy má ísť o Branislava a jeho kamarátov a Nishita.
Krimi
VIDEO Vražda Braňa († 37) v centre Bratislavy: Takto hodnotí šokujúce zábery bývalý KRIMINALISTA!
Suverénna a prirodzená. Taká je novopečená vojvodkyňa zo Sussexu.
Rady a tipy
ÚPLNE BEZ HANBY Suverénna Meghan (36): Celému svetu hrdo ukázala všetky svoje nedostatky!
Vinczeovci sa paradoxne bližšie spoznali na Sajfovej svadbe.
Šoubiznis
Definitívny KONIEC veľkého kamarátstva Adely Vinczeovej a Sajfu: Moderátorka nám povedala, kto ich rozdelil!
Kramárove dievčatá si opäť užívajú exotiku.
Šoubiznis
Nečakaný krok Kramárovej ženy a dcéry: Odchod zo Slovenska!
meg
žena.sk
Harryho svadobné slzy: Pozrite sa, čím dojala Meghan svojho nastávajúceho počas obradu! (FOTO)
Miro Žbirka
Šarm
FOTO: Osláviť vstup do manželstva princa Harryho s Meghan Marklovou prišiel aj Meky Žbirka!

Obrovský objav v medicíne: RAKOVINU dokáže zničiť bežný liek!

Vedci odhlaili, že bežný liek má protirakovinové účinky.

Renomovaný medzinárodný vedecký časopis Nature dnes zverejnil jedinečnú štúdiu, na ktorej sa z veľkej časti podieľali aj českí lekári z Olomouca. Zistili, že liek používaný na celkom iné ochorenie, u pacientov likvidoval rakovinu. Prelomový objav skúmali najprv na zvieratách, teraz sa môžu pochváliť prvými úspechmi u onkologických pacientov.

K obrovskému objavu prišiel medzinárodný tím, ktorý viedli vedci z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny z Olomouca. Testovali známy liek proti alkoholovej závislosti - antabus - a zistili, že má mimoriadne protinádorové účinky.

Veľkú štúdiu vykonali na dánskych pacientoch závislých od alkoholu, ktorí trpeli aj rakovinovým ochorením. Ukázalo sa, že pacienti, ktorí užívali antabus s účinnou látkou disulfiram, mali výrazne nižšie riziko úmrtia ako pacienti, ktorí liek prestali brať.

Vedci sa rozhodli posvietiť si na to, ako účinná látka disulfiram pôsobí v tele chorého človeka. Molekulárny biologický výskum ukázal, že liečivo dokáže nájsť v tele rakovinové bunky a zabrániť ich šíreniu.

„Rozpoznali sme komplex ditiokarbu a medi, čo je metabolit disulfiramu, ktorý je zodpovedný za protirakovinový účinok," uvádzajú českí vedci v prestížnom vedeckom časopise Nature.

Ako to funguje

Antabus, teda jeho účinná látka disulfiram, pôsobí v nádorovej bunke tak, že bunka sa nedokáže zbaviť nepotrebných látok, ktoré v nej vznikajú, a tak na nahromadenie týchto látok nakoniec bunka umiera. „Veľmi pekne to prirovnáva jeden z autorov Martin Mistrík, ktorý účinok na Antabusu na bunku opisuje ako situáciu v meste, v ktorom štrajkujú smetiari,“ vysvetľuje hovorca Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny z Olomouca Peter Vanek. Bunka nakoniec umrie pod náporom nahromadených „smetí“.

Pod štúdiu sa podpísalo 28 vedcov z piatich krajín, medzi ktorými je aj najcitovanejší český vedec Jiří Bártka. Okrem olomouckých odborníkov sa do výskumu zapojili aj experti z Dánska, Švédska, Švajčiarska a USA.

Skúmanie nových protinádorových liekov je extrémne drahé a náročné. „Hľadanie nových uplatnení pre staré liečivá je atraktívne pre akademický translačný výskum s ohľadom na podstatne menšie náklady na ich uvedenie do fázy klinického hodnotenia," uviedol pre lidovky.cz Marián Hajdúch, riaditeľ a zakladateľ Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny.

Predošlé štúdie na zvieratách potvrdili účinok látky disulfiram proti rakovnine prsníka, pľúc a hrubého čreva. Práve tieto patria aj na Slovensku k tým najzhubnejším, ktoré si vyžiadajú najviac životov. Pacientky s metastatickým karcinómom prsníka majú teraz možnosť zapojiť sa do 2. fázy klinickej štúdie, ktorú otvorili vo Fakultnej nemocnici v Olomouci.

Mohlo by vás tiež zaujímať: