Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
Mládež natočila zamestnancov firmy, ako si to rozdávajú priamo na pracovisku.
Správy
VIDEO Zamestnanci známej firmy si to bez hanby rozdali priamo na pracovisku: Svoj čin TRPKO oľutovali
ilustračná foto
Správy
Znásilnil a zabil iba šesťročné dievčatko: Súd vyniesol rozsudok, ľudia búrlivo reagujú!
(ilustračné foto)
Správy
Hasič chcel vytiahnuť muža z horiaceho domu: Ten ho napadol iba pre to, lebo ho zobudil
Celebrity V siedmom nebi ukazujú druhú tvár!
Šoubiznis
Celebrity V siedmom nebi ukazujú aj svoju druhú tvár: Hantuchová s rýľom a Sisa ako robotník!
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
ŠOUBIZNIS V KOCKE! O čo ste prišli za posledný týždeň: Rozchod markizáckeho páriku a prvé slová manželky neverného Bičana!
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
žena.sk
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

Obrovský objav v medicíne: RAKOVINU dokáže zničiť bežný liek!

Renomovaný medzinárodný vedecký časopis Nature dnes zverejnil jedinečnú štúdiu, na ktorej sa z veľkej časti podieľali aj českí lekári z Olomouca. Zistili, že liek používaný na celkom iné ochorenie, u pacientov likvidoval rakovinu. Prelomový objav skúmali najprv na zvieratách, teraz sa môžu pochváliť prvými úspechmi u onkologických pacientov.

K obrovskému objavu prišiel medzinárodný tím, ktorý viedli vedci z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny z Olomouca. Testovali známy liek proti alkoholovej závislosti - antabus - a zistili, že má mimoriadne protinádorové účinky.

Veľkú štúdiu vykonali na dánskych pacientoch závislých od alkoholu, ktorí trpeli aj rakovinovým ochorením. Ukázalo sa, že pacienti, ktorí užívali antabus s účinnou látkou disulfiram, mali výrazne nižšie riziko úmrtia ako pacienti, ktorí liek prestali brať.

Vedci sa rozhodli posvietiť si na to, ako účinná látka disulfiram pôsobí v tele chorého človeka. Molekulárny biologický výskum ukázal, že liečivo dokáže nájsť v tele rakovinové bunky a zabrániť ich šíreniu.

„Rozpoznali sme komplex ditiokarbu a medi, čo je metabolit disulfiramu, ktorý je zodpovedný za protirakovinový účinok," uvádzajú českí vedci v prestížnom vedeckom časopise Nature.

Ako to funguje

Antabus, teda jeho účinná látka disulfiram, pôsobí v nádorovej bunke tak, že bunka sa nedokáže zbaviť nepotrebných látok, ktoré v nej vznikajú, a tak na nahromadenie týchto látok nakoniec bunka umiera. „Veľmi pekne to prirovnáva jeden z autorov Martin Mistrík, ktorý účinok na Antabusu na bunku opisuje ako situáciu v meste, v ktorom štrajkujú smetiari,“ vysvetľuje hovorca Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny z Olomouca Peter Vanek. Bunka nakoniec umrie pod náporom nahromadených „smetí“.

Pod štúdiu sa podpísalo 28 vedcov z piatich krajín, medzi ktorými je aj najcitovanejší český vedec Jiří Bártka. Okrem olomouckých odborníkov sa do výskumu zapojili aj experti z Dánska, Švédska, Švajčiarska a USA.

Skúmanie nových protinádorových liekov je extrémne drahé a náročné. „Hľadanie nových uplatnení pre staré liečivá je atraktívne pre akademický translačný výskum s ohľadom na podstatne menšie náklady na ich uvedenie do fázy klinického hodnotenia," uviedol pre lidovky.cz Marián Hajdúch, riaditeľ a zakladateľ Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny.

Predošlé štúdie na zvieratách potvrdili účinok látky disulfiram proti rakovnine prsníka, pľúc a hrubého čreva. Práve tieto patria aj na Slovensku k tým najzhubnejším, ktoré si vyžiadajú najviac životov. Pacientky s metastatickým karcinómom prsníka majú teraz možnosť zapojiť sa do 2. fázy klinickej štúdie, ktorú otvorili vo Fakultnej nemocnici v Olomouci.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Odporúčame