Anka sa rozhodla odísť zo sveta veľmi dramatickým spôsobom.
Regióny
Záhadnú smrť obesenej krásnej študentky Anky (†16) objasnili: Polícia vie, čo sa stalo!
Každého poteší, keď dostane čo-to zo svojich zaplatených peňazí naspäť. Ilustračné foto
Video
Ficove príplatky za nočné služby dostali zelenú. Za hlasovala aj opozícia
Radek Smoleňák si po odchode zo Slovana nedal servítku pred ústa!
Šport
Špina vyplávala na povrch! Bývalý hráč hokejového Slovana prehovoril. Tento človek ničí klub
Ilustračné foto
Domov
Pre pár eur navyše prichádzajú ľudia o zdravie. Náš redaktor zisťoval, ako je to naozaj s nočnými zmenami
Slávny filmový Kraus je presne taký cholerik, ako bol aj sám herec.
Zaujímavosti
Pikantné tajomstvo herca Jiřího Kodeta: Šokuje vás, ktorú ženu zviedol!
Ako dvojičky! Rozkošná fotografia Dary Rolins s dcérou pod vianočným stromčekom vás dostane
Ako dvojičky! Rozkošná fotografia Dary Rolins s dcérou pod vianočným stromčekom vás dostane
Ivana Gáborík
Šoubiznis
FOTO Ivana Gáborík je späť v Amerike: TOTO robí s kamarátkami, keď jej manžel nie je nablízku!
Britka tvrdí, že máva sex s duchmi.
Zaujímavosti
TÁTO žena styk s mužmi nevyhľadáva: Tvrdí, že jej sexuálnymi partnermi sú duchovia!
Nemal predsa len mlčať? Ako sa teraz Viktor Vincze pozerá na odhalenie svojho problému? Jedna veta hovorí za všetko
Nemal predsa len mlčať? Ako sa teraz Viktor Vincze pozerá na odhalenie svojho problému? Jedna veta hovorí za všetko

Obrovský objav v medicíne: RAKOVINU dokáže zničiť bežný liek!

Renomovaný medzinárodný vedecký časopis Nature dnes zverejnil jedinečnú štúdiu, na ktorej sa z veľkej časti podieľali aj českí lekári z Olomouca. Zistili, že liek používaný na celkom iné ochorenie, u pacientov likvidoval rakovinu. Prelomový objav skúmali najprv na zvieratách, teraz sa môžu pochváliť prvými úspechmi u onkologických pacientov.

Vedci odhlaili, že bežný liek má protirakovinové účinky.
Vedci odhlaili, že bežný liek má protirakovinové účinky.
Foto: Shutterstock

K obrovskému objavu prišiel medzinárodný tím, ktorý viedli vedci z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny z Olomouca. Testovali známy liek proti alkoholovej závislosti - antabus - a zistili, že má mimoriadne protinádorové účinky.

Veľkú štúdiu vykonali na dánskych pacientoch závislých od alkoholu, ktorí trpeli aj rakovinovým ochorením. Ukázalo sa, že pacienti, ktorí užívali antabus s účinnou látkou disulfiram, mali výrazne nižšie riziko úmrtia ako pacienti, ktorí liek prestali brať.

Vedci sa rozhodli posvietiť si na to, ako účinná látka disulfiram pôsobí v tele chorého človeka. Molekulárny biologický výskum ukázal, že liečivo dokáže nájsť v tele rakovinové bunky a zabrániť ich šíreniu.

„Rozpoznali sme komplex ditiokarbu a medi, čo je metabolit disulfiramu, ktorý je zodpovedný za protirakovinový účinok," uvádzajú českí vedci v prestížnom vedeckom časopise Nature.

Ako to funguje

Antabus, teda jeho účinná látka disulfiram, pôsobí v nádorovej bunke tak, že bunka sa nedokáže zbaviť nepotrebných látok, ktoré v nej vznikajú, a tak na nahromadenie týchto látok nakoniec bunka umiera. „Veľmi pekne to prirovnáva jeden z autorov Martin Mistrík, ktorý účinok na Antabusu na bunku opisuje ako situáciu v meste, v ktorom štrajkujú smetiari,“ vysvetľuje hovorca Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny z Olomouca Peter Vanek. Bunka nakoniec umrie pod náporom nahromadených „smetí“.

Pod štúdiu sa podpísalo 28 vedcov z piatich krajín, medzi ktorými je aj najcitovanejší český vedec Jiří Bártka. Okrem olomouckých odborníkov sa do výskumu zapojili aj experti z Dánska, Švédska, Švajčiarska a USA.

Skúmanie nových protinádorových liekov je extrémne drahé a náročné. „Hľadanie nových uplatnení pre staré liečivá je atraktívne pre akademický translačný výskum s ohľadom na podstatne menšie náklady na ich uvedenie do fázy klinického hodnotenia," uviedol pre lidovky.cz Marián Hajdúch, riaditeľ a zakladateľ Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny.

Predošlé štúdie na zvieratách potvrdili účinok látky disulfiram proti rakovnine prsníka, pľúc a hrubého čreva. Práve tieto patria aj na Slovensku k tým najzhubnejším, ktoré si vyžiadajú najviac životov. Pacientky s metastatickým karcinómom prsníka majú teraz možnosť zapojiť sa do 2. fázy klinickej štúdie, ktorú otvorili vo Fakultnej nemocnici v Olomouci.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vianočné tipy na darček

    Odporúčame