Novinka, ktorá nepoteší nikoho: Štát siahne státisícom ľudí na prémiu!
22. 1. 2018, 7:00 (aktualizované: 21. 7. 2018, 15:59)

Zdroj: Shutterstock
Jeden z najznámejších finančných produktov na Slovensku, stavebné sporenie, čakajú veľké zmeny. Mimoriadne obľúbená štátna prémia už nemá byť samozrejmosťou pre každého.
Ak dnes uzavriete zmluvu o stavebnom sporení, okrem zhodnocovania svojich peňazí asi 1 percentom ročne, či možnosti získať výhodný stavebný úver v budúcnosti, máte každoročne nárok aj na štátnu prémiu. Jej maximálna výška je 66,39 eura ročne. Dostane ju každý, kto na účet stavebného sporenia vloží za rok aspoň 1327,80 eura.
Plnú výšku prémie alebo jej časť ročne poberá asi 600-tisíc ľudí. Ministerstvo financií na čele s Petrom Kažimírom chce však štátnu podporu obmedziť. Nové pravidlá by mali platiť od januára 2019. Pozrite sa, čo všetko sa zmení.
1. Rozhoduje vek a príjem Po novom by mali mať nárok na štátnu prémiu len sporitelia, ktorí nezarobia viac ako 1,3-násobok priemernej mzdy na Slovensku (v súčasnosti 1203 eur). Obmedzenie sa podľa návrhu bude týkať aj veku. Kým dnes môžu štátnu prémiu získať aj deti, ktorým sporia rodičia, po novom sa bude vyplácať iba osobám starším ako 18 rokov.
2. Obmedzenie výšky prémie Okresať sa má aj výška stavebnej prémie. Ak dnes je to 5 % ročného vkladu a maximálne 66,39 eura, po novom by sa percento prémie, aj maximálna výška určovali podľa možností štátneho rozpočtu.
3. V decembri už bude neskoro Zavážiť má aj to, kedy zmluvu o stavebnom sporení uzavriete. Aktuálne máte nárok na plnú výšku prémie, aj keď začnete sporiť a vložíte požadovanú sumu 1327,80 eura hoci aj v decembri. S novými pravidlami by ste dostali prémiu len za jeden mesiac sporenia.
4. Medziúver prekážkou Medziúver, ktorý pri sporení slúži ako preklenovacie obdobie pre klienta na to, aby sa dostal k zvýhodnenému stavebnému úveru, má byť po novom prekážkou získania štátnej prémie. Počas čerpania a splácania medziúveru by ste nemali nárok na štátnu prémiu, dnes to tak nie je.
5. Len na stavebné účely Zrušiť sa má aj tzv. inštitút priateľských sporiteľov. To by znamenalo, že nasporené peniaze, vrátane prémie, budete musieť použiť na stavebné účely. Dnes pritom nikto neskúma, na čo peniaze použijete. Kto sporí viac ako 6 rokov, môže peniaze minúť na čokoľvek.
Analytik: Bude sa to dať obísť
„Príjmový strop je logická zmena, avšak vytvára novú hranicu medzi víťazmi a porazenými. Kým zamestnanec s nízkymi príjmami, ktorého plat presiahne limit o pár eur, príde o celú prémiu, bohatší človek - podnikateľ si dokáže zoptimalizovať daňové priznanie a štátnu prémiu dostane,“ hodnotí zmeny Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Prečítajte si tiež:
- Takáto je PRAVDA o živote S RÓMAMI: Na otvorený list policajného funkcionára odpovedajú starostovia
- Študentka Anna († 16) z Trebišova: Polícia uzavrela prípad obesenej dievčiny!
- Slováci, pripravte sa na ďalšie zdražovanie: Za TIETO potraviny zaplatíme viac!
- Veľký plesový manuál: Odviazať sa môžete aj v maske či kroji
- Novomanželia, pozor! Za sobáš v kostole vás po novom skasíruje štát!