Adrianovi (†39) počas dovolenky v Hurghade zlyhali obličky a museli ho hospitalizovať. Lekári ho vraj najprv liečili dialýzou, no keď sa dozvedeli a neplatnom poistení, prestali a Brit upadol do kómy, z ktorej sa už nezobudil.
Správy
Adrian (†39) skolaboval v obľúbenom letovisku Slovákov, domov sa už nevrátil: Nemocnica ho nechala umrieť, lebo rodine došli peniaze!
Anjelikovia Aďka (5) a Janík (6).
Krimi
ÚBOŽIATKA Aďka (5) a Janík (6) museli ísť do detského domova: TOTO je pravý dôvod, prečo ich matke vzali!
FOTO Slovenská polícia si podala Kuzminovej úspechy: TOTO myslia vážne?
FOTO Slovenská polícia si podala Kuzminovej úspechy: TOTO myslia vážne?
Otec hľadá svojho strateného synčeka.
Krimi
Zúfalý otec zburcoval sociálnu sieť: Už desať dní hľadá synčeka Frederika (2)!
Sklamania slovenských hokejistov sú veľké: Tréner Ramsay pomenoval príčiny tvrdej prehry jasne!
Sklamania slovenských hokejistov sú veľké: Tréner Ramsay pomenoval príčiny tvrdej prehry jasne!
Ivana si na akciu obliekla kratučké červené šaty, ktoré odhalili takmer celé jej stehná.
Šoubiznis
FOTO Ivana Christová neprestáva šokovať: Opäť má o pár kilečiek navyše, no... Pred ľudí vyšla v tomto!
Michaela Kocianová zverejnila poriadne pikantnú fotku.
Šoubiznis
Najvulgárnejšia fotografia topmodelky Kocianovej: Takto pózuje dáma?
Šimonič presadil vo svete aj top modelku Adrianu Sklenaříkovú.
Šoubiznis
Manažér Adriany Sklenaříkovej sa dostal do problémov: Zásah polície!
Zdá sa, že v Bielom dome to poriadne vrie.
Správy
VIDEO Hromy-blesky medzi Trumpovcami nepoľavujú: Po údajných neverách utŕžila Melania ďalšiu "ranu"!

KATASTROFA! Lekári po prvých dňoch fungovania megaprojektu eZdravie: Pacientom je to nanič!

Štátny megaprojekt, ktorý mal cez internet prepojiť nemocnice, ambulancie a lekárne, a uľahčiť život lekárom aj pacientom, nefunguje. Slovensko zaň pritom zaplatilo 90 miliónov eur a prípravy trvali 10 rokov. Prvé dni fungovania odhalili obrovské nedostatky.

Gynekológ Miroslav Klein z Bratislavy si zapojenie do systému nechcel nechávať na poslednú chvíľu. Preukaz potrebný na prihlásenie si vybavil ešte vlani v októbri. Na začiatku januára, keď Slovensko oficiálne spustilo systém eZdravie, bol plne pripravený. Pacientky však aj naďalej vyšetruje po starom.

„Vyzve ma to, aby som zadal výmenný lístok pacientky do systému. Keď to urobím, tak mi to hádže všelijaké chybové hlásenia. Nechce ma to pustiť ďalej, tak to zruším kvôli tomu, že nemám čas sa tu s tým hrať, keď mám plnú čakáreň pacientiek," sťažuje sa lekár.

Anketa
Máte už skúsenosť s novým projektom eZdravie?
 • 26%
 • 65%
 • 9%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Systém mal umožniť, aby pacienti už nepotrebovali výmenný lístok k špecialistovi, ani papierový recept na výdaj lieku v lekárni. „Napriek tomu, že sme v eZdraví, ja musím každý recept fyzicky vytlačiť, lebo minimálne polovica lekární nie je pripojená. Keby išiel pacient do lekárne bez receptu, tak mu nemajú ako dať ten liek," hovorí doktor Klein.

Lekárom to pri prihlasovaní sa do systému vyhadzuje množstvo chybových hlásení.
Lekárom to pri prihlasovaní sa do systému vyhadzuje množstvo chybových hlásení.
Foto: archív

Z ôsmich funkcií, ktoré by mal systém po prihlásení ponúkať, fungujú sotva tri. „Okrem eReceptu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a zdravotnej poisťovne Dôvera prakticky nefunguje nič," dodáva gynekológ s tým, že keď to raz bude fungovať, verí, že to bude prínosné.

Aby mohol systém používať, musel si navyše na vlastné náklady zabezpečiť techniku. Nový počítač, vysokorýchlostný internet či tlačiareň ho vyšli na asi tisíc eur. Od štátu nedostal žiadne peniaze ani školenie, ako s novým programom pracovať, napriek tomu, že oň žiadal.

Nefunkčný systém pocítia aj pacienti
 • Lekári stihnú vybaviť menej pacientov, čím sa predĺžia čakacie lehoty v ambulanciách.
 • Lekár sa nevenuje pacientovi, lebo musí riešiť problémy, ktoré sa mu zobrazujú na monitore.
 • Bude menej lekárov, pretože najmä tí v dôchodkovom veku nemajú záujem zapájať sa do nového systému a radšej odchádzajú do penzie.

Podobnú skúsenosť má aj všeobecná lekárka zo Žiliny Slávka Trojáková. Denne musí vyšetriť viac ako 50 pacientov, no len načítanie údajov v systéme jej trvá 50 až 60 minút. Strela sa však už aj s vážnejším problémom. „Pacienti sú označení ako neplatiči na zdravotnom poistení, pritom sú to dôchodcovia, oni nemajú čo platiť," upozorňuje.

Podobne ako doktor Klein, aj ona je veľkým fanúšikom elektronického zdravotníctva. „V súčasnosti je to ale pomalé a nepripravené," dodáva sklamane.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vníma prvé dni fungovania nového systému ako „ľahké pôrodné bolesti". Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré spadá pod jeho rezort a má celú agendu na starosti, tvrdí, že rok 2018 je rokom nabiehania na nový systém. Lekárom už sľúbilo odpustiť pokuty, keď sa im eZdravie nepodarí spojazdniť, čím vlastne porušia zákon.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker prirovnáva problémy pri spustení projektu k „ľahkým pôrodným bolestiam".
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker prirovnáva problémy pri spustení projektu k „ľahkým pôrodným bolestiam".
Foto: Marko Erd

To ale lekárom nestačí. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha, chcú mať upustenie od hrozby sankcií na papieri, od štátu žiadajú odloženie ostrej prevádzky eZdravia a požadujú aj preplatenie nákladov, ktoré im v súvislosti s novým projektom vznikli.

Analytik: Fiaskom je minulosť projektu

Odborník na zdravotníctvo hovorí, že spackaná bola príprava eZdravia, ktorá trvala takmer 10 rokov. Súčasné vedenie rezortu zdravotníctva a NCZI problémy len zdedilo. Aj preto bolo takmer isté, že pri ostrom štarte budú problémy.

Projekt bol od začiatku nadizajnovaný tak, že pacient nefiguroval v strede záujmu, hovorí odborník na zdravotníctvo Dušan Zachar.
Projekt bol od začiatku nadizajnovaný tak, že pacient nefiguroval v strede záujmu, hovorí odborník na zdravotníctvo Dušan Zachar.
Foto: Tony Štefunko

„Fiaskom by som nazval minulosť tohto projektu, keď sa spackalo, čo sa dalo. Súčasné vedenie rezortu zdravotníctva a NCZI muselo za pár mesiacov investovať veľa času, úsilia a peňazí na to, aby sa spred 10 rokov zle nadizajnovaný projekt, v ktorom nefiguroval pacient v stredobode záujmu, opravil a jeho funkcionality zosúladili tak, aby sme ho v oklieštenej podobe a rozsahu mohli spustiť od tohto roku," tvrdí Dušan Zachar z inštitútu INEKO. Úspechom podľa neho bude, ak na konci roka bude do eZdravia zapojených viac poskytovateľov a pacientov, ako na jeho začiatku.

Najväčšie chyby eZdravia
 • Pri prihlásení lekára do systému, ak vôbec má kartu a PIN, často nasleduje problém s prihlásením.
 • Stále nie sú pripojené všetky nemocnice, ambulancie a lekárne.
 • Odosielanie údajov do NCZI zaberie lekárovi 50 až 100 minút denne.
 • Deti narodené v roku 2016 a 2017 nie sú zaradené v databáze NCZI, teda ako keby neexistovali.
 • Niektorých dôchodcov systém vyhodnocuje ako neplatičov na zdravotnom poistení, pritom odvody za nich platí štát.
 • Nález môže mať maximálne 7000 znakov, pričom niekedy je nutné vypracovať oveľa komplexnejšiu správu o vyšetrení.
 • Lekár si v systéme nemôže robiť poznámky ani zapisovať diskrétne údaje o pacientovi, všetko odchádza do databázy.

Prečítajte si viac:

Odporúčame