Dôchodcovia, POZOR! Exekútori majú na muške čoraz viac starých ľudí! Čo sa vám môže kruto vypomstiť?
30. 10. 2017, 7:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:10)

Zdroj: Shutterstock
Dôchodky väčšiny slovenských seniorov sú biedne a ešte aj z nich im berú! Desaťtisícom našich penzistov mesiac čo mesiac strhávajú peniaze z ich skromného príjmu exekútori. Smutnou pravdou je, že ľudí v exekúcii opäť pribudlo. Na čom sa popálili a ako sa rovnakej chybe vyhnete vy?
Počet dôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa kráti dôchodok exekučnou zrážkou, stále narastá. Kým v januári tohto roka sa exekúcie týkali 35 459 dôchodkov, v septembri ich počet stúpol o 220, takže teraz ich je až 35 679!
Podobné to bolo aj vlani v tomto čase. Kým v januári 2016 Sociálna poisťovňa robila 32 046 exekučných zrážok z dôchodkov, v septembri to bolo až 33 577. Keď si však čísla porovnáte, tak tento rok pribudlo oproti vlaňajšku viac ako 2-tisíc penzistov, ktorí prichádzajú o svoje skromné peniaze! Na čom sa popálili?
Dlhy, ktoré si budúci penzisti nevyrovnajú pred odchodom do dôchodku, si na nich počkajú a nezbavia sa ich tým, že sa stanú dôchodcami. Odchod do starobného dôchodku totiž neznamená ukončenie exekučných zrážok. Sociálna poisťovňa im ich bude naďalej mesačne zrážať z dôchodku.
Toto sú najčastejšie dôvody exekučných zrážok z dôchodkov:
- pôžičky od nebankových subjektov
- dlhy u telekomunikačných operátorov
- dlhy poskytovateľom dátových služieb
Základná suma pre dôchodcu, na ktorú nemôže Sociálna poisťovňa siahnuť, je 100 percent sumy životného minima, čo je od 1. júla tohto roku 199,48 eur mesačne. Toľko peňazí mu musí napriek exekúcii zostať. No je to biedny peniaz, z ktorého sa bez pomoci vyžiť nedá.
Zdroj: Pixabay
Kým si požičiate peniaze, prepočítajte si, či dlh budete vedieť splatiť.
Zákon vám nepomôže, pomôžte si sami
Dôchodcovia sú ľahkým terčom lákavých ponúk nebankových subjektov, ktoré sľubujú „lacné“ pôžičky. Často sa takto dostávajú do zložitých životných situácií, pričom keď už dostane dlh do rúk exekútor, Sociálna poisťovňa nemôže exekúciu zastaviť a ani znížiť výšku zrážky. Je totiž podľa zákona povinná nariadené zrážky vykonať.
Dôchodcovia sa môžu pred exekúciou ochrániť len vlastnou opatrnosťou.
Seniori, na toto dávajte pozor:
- kontrolujte si, koľko pretelefonujete
- nevolajte a nepíšte na audiotexové čísla (rôzne služby, hry, veštenie, sex...), dajte si ich u operátora zablokovať
- nepožičiavajte si väčšie sumy peňazí
- ak si požičiavate peniaze, poriadne si preštudujte zmluvu a požiadajte o to aj niekoho, komu veríte
- v počítači používajte len služby, o ktorých viete, koľko stoja