Väzenské peklo: Prečo a koľko Slovákov ho ročne nevydrží a radšej to skončí?
8. 10. 2017, 12:07 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:06)

Zdroj: Ilustračná foto / Pixabay
Strata slobody, obmedzenia, nezmierenie sa zo spáchaným skutkom, negatívne vzťahy s rodinou a partnermi alebo ich strata. To najčastejšie príčiny páchania samovrážd v Slovenských väzniciach. Podľa úradov im často krát nie je možné zabrániť.
V tomto roku spáchalo samovraždu v slovenských väzeniach počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody osem osôb. TASR o tom informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.
"Napriek prijatým eliminačným opatreniam nemožno samovražednému konaniu úplne zabrániť, predovšetkým pri skupine väznených osôb, u ktorých nie sú žiadne podozrivé prejavy, na základe ktorých by bolo možné uplatniť primerané opatrenia s cieľom odstránenia príčin vedúcich k zlyhaniu väznenej osoby," objasnil Baláž.
Podľa jeho slov z výsledkov následných šetrení okolností takéhoto konania vyplýva, že najčastejšími dôvodmi sú strata slobody a z toho vyplývajúce zákonné obmedzenia, nezmierenie sa zo spáchaným skutkom, negatívne vzťahy s rodinou a partnermi alebo ich strata.
Osoby, ktoré páchajú bilančné samovraždy vo väzenskom prostredí, svoje správanie spravidla cielene kontrolujú, aby okolie neupozornili na svoje úmysly a nebolo im ich rozhodnutie ukončiť život zmarené zo strany personálu.
Zdroj: Ilustračná foto / Pixabay
Väzni plánujúci samovraždu na sebe často nedávajú nič poznať, aby zabránili zásahu väzenského personálu.
"Je potrebné si uvedomiť, že väznené osoby možno obmedziť počas výkonu väzby alebo výkonu trestu len vo výkone tých práv a slobôd, ktorých výkon by bol v rozpore s účelom výkonu väzby alebo výkonu trestu. Ide napríklad o právo na nedotknuteľnosť osoby, slobody pohybu a pobytu, zachovanie listového tajomstva a slobodný výber lekára," priblížil Baláž.
Ako ďalej uviedol, personál zboru je však povinný rešpektovať ľudskú dôstojnosť a nesmie používať kruté, neľudské alebo ponižujúce spôsoby zaobchádzania.
"Z uvedeného vyplýva, že personál zboru nemôže napríklad monitorovať technickými prostriedkami priestory štandardných ciel, kontrolovať, respektíve byť prítomný pri vykonávaní osobnej hygieny a hygienických potrieb, ide aj o zabezpečenie zákonom garantovaného nepretržitého osemhodinového spánku na lôžku, osobitne u väznených osôb umiestnených na celách, ktoré v čase od večierky do budíčka musia byť uzamknuté. Na takéto konanie sú zneužité predmety a veci, ktoré majú v súlade s platnou legislatívou pri sebe na zabezpečenie povinnosti udržiavať osobnú hygienu a upravenosť, alebo časti výstroja," dodal Baláž.
Aktuálne sa vo výkone väzby nachádza 1460 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8768 odsúdených.