"Udalosti v (meste) Kongsberg sa momentálne javia byť ako teroristický akt, avšak vyšetrovanie... určí presnejšie, čím boli tieto skutky motivované," uviedla PST vo vyhlásení. Podozrivým zo spáchania útoku je Dán, ktorý pred časom konvertoval na islam a bol úradmi označený za zradikalizovaného. Momentálne sa nachádza vo väzbe.

"Útoky na náhodných ľudí na verejných priestranstvách sú u extrémistických islamistov páchajúcich na Západe teroristickú činnosť častým a opakujúcim sa javom," priblížila PST.

Za "najpravdepodobnejší scenár extrémneho islamistického teroristického útoku v Nórsku" považuje PST "útok na ciele s nedostatočnými alebo žiadnymi bezpečnostnými opatreniami a vykonaný jedným alebo menším počtom páchateľov s jednoduchými typmi zbraní". PST dodala, že stupeň ohrozenia terorizmom zostáva pre Nórsko nezmenený, a teda "mierny".

Zaútočil na štyri ženy a jedného muža, päť osôb zomrelo

 Obeťami útoku sú štyri ženy a jeden muž vo veku 50 až 70 rokov, uviedol Saeverud.

 Zranenia utrpeli dvaja ľudia, ktorí sú hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jedným z dvojice je policajt, ktorý bol v čase útoku mimo služby.

Na útočníka, pohybujúceho sa v centre mesta a strieľajúceho z luku do ľudí, bola polícia upozornená o 18.13 h miestneho času. Muža zadržala o vyše 30 minút neskôr (o 18.47 h), uvádza agentúra AFP. Následne ho previezla na policajnú stanicu do neďalekého mesta Drammen.

Polícia vo štvrtok informovala, že streľbe z luku boli vystavení aj policajti privolaní na miesto činu. Predpokladá sa, že páchateľ konal sám. Momentálne je podozrivý muž predbežne obvinený, oficiálne obvinenie voči nemu vznesú neskôr.

Policajný hovorca Öyvind Aas uviedol, že polícia "sa k podrobnejšiemu popisu priebehu udalostí vráti, keď bude mať lepší prehľad o tom, čo sa stalo."

"Je samozrejmé, že ide o veľmi vážnu a komplexnú situáciu, ktorá - prirodzene - ovplyvňuje (mesto) Kongsberg a tých, ktorí tu žijú," povedal hovorca. Dezignovaný predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe, ktorý by sa mal ujať úradu vo štvrtok, označil útok za "hrozný" a dodal, že mnoho ľudí je v súvislosti s udalosťou v šoku.

Tragickou správou z Nórska bol podľa vyhlásenia na sociálnej sieti Twitter "šokovaný a zarmútený" aj generálny tajomník OSN António Guterres.

 Kongsberg sa nachádza asi 66 kilometrov juhozápadne od Osla.