Anders Behring Breivik (42) má tento mesiac šancu dostať sa na slobodu, no taktiež je možné, že žalár už nikdy neopustí. Z 21 rokov sa totiž môže stať vďaka možnosti opakovaného predlžovania trestu doživotie – a Breivik viackrát povedal, že masaker na ostrove Utöya neľutuje.

FOTO Pozrite sa, v akej hojnosti si nažíva monštrum menom BREIVIK >>

Účastníkov letného tábora mládežníckeho krídla ľavicovej Strany práce zabíjal kalkulovane a discplinovane. Vypálil 186 rán. Kto sa neskryl, nemal šancu prežiť; strieľal aj na tých, ktorí sa vrhali do vody, aby preplávali na asi kilometer vzdialenú pevninu. Jeho besnenie na ostrove si vyžiadalo 69 obetí, dve najmladšie mali 14 rokov. Ešte predtým zaparkoval vo vládnej štvrti Osla auto naložené podomácky vyrobenými výbušninami. Pri explózii zahynulo osem osôb.

Na Utøyu Breivik prišiel v prezlečení za policajta, ktorý vyšetroval výbuch v centre Osla, ktorý sám spôsobil. Keď zhromaždil ľudí na jedno mieste, začal do nich strieľať.
Zdroj: Wikimedia

Sám seba považuje za hrdinu Nórska

Breivik podľa všetkého nakoniec zavolal políciu sám. Nekládol odpor, nechal sa zatknúť tvrdiac, že je nevinný, pretože je novodobým križiakom bojujúcim proti multikulturalizmu. Sám seba označuje za nacistu, nenávidí moslimov, na súdoch používal ideologické pozdravy a nikdy neprejavil ľútosť a ani za svoje činy neospravedlnil. Nečudo, že mnohým leží v žalúdku, v akom komforte Nóri toto monštrum „chovajú“.

Najhorší masový vrah v dejinách Nórska Anders Breivik si v roku 2017 zmenil za mrežami meno na Fjotolf Hansen,
Zdroj: Profimedia

Po zadržaní 22. júla 2011 – teda takmer presne pred 10 rokmi – Breivik pendloval medzi väznicami v mestách Ila a Skien. Trest si nakoniec odpykáva v druhej menovanej. K dispozícii má hneď tri cely – jednu na bývanie, jednu pre štúdium a ďalšiu pre cvičenie.

Zdroj: Twitter

Na izbe má televíziu s DVD prehrávačom, videoherné konzoly, písací stroj, knihy, noviny a počítač bez pripojenia k internetu. Do veľkej miery je samostatný; môže si sám variť a prať veci, má nárok na telefonáty a návštevy či kontakt s personálom, právnikmi, zdravotníkmi či kňazom.

Anketa
Aký trest je podľa vás pre Breivika adekvátny?

Žiadne sladkosti a studená káva, porušujete moje práva

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>