Amerika bude už čoskoro opäť prístupná biznisu! Donald Trump sa vôbec netají tým, že rady zdravotníkov berie na ľahkú váhu. Dokonca naznačil, že akonáhle pominie 15-dňová lehota, počas ktorej v USA platia sprísnené bezpečnostné opatrenia, obmedzenia zruší a Američania sa opäť pustia do obchodovania, napísal britský denník Daily Mail.

Finálne sa však líder ešte nevyslovil – odborníkom však aj tak prišlo mdlo pri pomyslení na to, čo by nasledovalo.„COVID by sa rýchlo a všade rozšíril. Zabiť by mohol milióny a dopad na ekonomiku by bol obrovský,“upozornil Tom Inglesby, riaditeľ Hopkinsovho centra pre zdravotnú bezpečnosť.

Status odborníka na pandémie a infekčné choroby Toma Inglesbyho.
Status odborníka na pandémie a infekčné choroby Toma Inglesbyho.
Zdroj: Twitter

VIDEO: Američania varujú svojich spoluobčanov: Ak nepodnikneme kroky, takto to bude vyzerať aj u nás!

Trump má však na celú záležitosť diametrálne odlišný pohľad. „Sociálny dištanc sa skončí skôr než o tri mesiace, oveľa, oveľa skôr,“ubezpečil Američanov. „Nemôžeme dovoliť, aby bol liek horší než samotná choroba,“zdôvodnil Trump. Médiá si však všimli, že na brífingu ho sprevádzalo nezvyčajne málo odborníkov z jeho lekárskeho tímu, ktorý mu radí, ako počas aktuálnej zdravotníckej krízy postupovať. Buď ich vyhodil – alebo sa jednoducho nechceli zúčastniť na takejto „šialenosti“, ktorá môže ohroziť životy miliónov ľudí.

Tom Inglesby z Hopkinsovej univerzity.
Tom Inglesby z Hopkinsovej univerzity.
Zdroj: Samuel Corum

V USA stúpol počet úmrtí