Viac FOTO nájdete TU!

V pondelok o tom informovala španielska ministerka obrany Margarita Roblesová. Reagovala tak na prípad, keď vojenské hliadky povolané na pomoc zdravotníkom vo viacerých domovoch seniorov natrafili na seniorov bez akejkoľvek pomoci, a dokonca aj mŕtvych v posteliach.

Španielske médiá vysvetlili, že v prípade podozrenia, že smrť nastala v dôsledku choroby COVID-19 vyvolanej novým koronavírusom, nie je dovolené dotýkať sa tela zosnulej osoby, kým sa nedostaví obhliadajúci lekár a pohrebná služba.

Pre nárast úmrtí však pohrebné služby zápasia s nedostatkom kapacít na odvoz tiel.

V situácii nárastu počtu obetí v domovoch pre seniorov úrady povolali španielsku armádu, aby pristúpila k dezinfekcii týchto priestorov, a to najmä v Madride a jeho okolí, ako aj v stredošpanielskej provincii Kastília – La Mancha.

Staršie ženy stoja na balkóne v severošpanielskom meste Pamplone
Staršie ženy stoja na balkóne v severošpanielskom meste Pamplone
Zdroj: Alvaro Barrientos

Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa vo vysielaní televízie Telecinco ubezpečil, že zariadenia pre seniorov sú "absolútnou prioritou vlády": zameria sa na ich dôslednejšiu kontrolu a zmobilizuje na to všetky prostriedky.

Španielsko je po Taliansku druhou koronavírusom najviac zasiahnutou krajinou v Európe: od 13. februára, keď tam zaznamenali prvé prípady, eviduje viac ako 33.000 pozitívne testovaných a takmer 2200 úmrtí na koronavírus SARS-CoV-2.