Na otázky denníka Plus JEDEN DEŇ aj o tom, ako by mohlo eskalovanie napätia ovplyvniť Slovensko, odpovedal bezpečnostný analytik a nový tieňový minister obrany OĽaNO Jaroslav Naď.

Je možné, vzhľadom na aktuálny stav vecí, vyhlásiť, že Ukrajine je vo vojne s Ruskom?

- Ukrajina je de facto v limitovanom vojnovom konflikte s Ruskou federáciou. De iure (podľa práva) tomu tak nie je.

Infografika, ktorá koluje po sociálnych sieťach a ukazuje, v ktorých oblastiach Ukrajina platí výnimočný stav.
Infografika, ktorá koluje po sociálnych sieťach a ukazuje, v ktorých oblastiach Ukrajina platí výnimočný stav.
Zdroj: Twitter

Pri celom incidente sa neustále, v spojení s Ukrajinou, opakujú spojenia ako stanné právo, vojnový stav, výnimočná situácia... aký režim teda na Ukrajine skutočne po útoku Rusov zavládol a aké zmeny priniesol pre tamojších ľudí?

- Ukrajinský parlament schválil vojnový stav, ktorý bude platiť v 10 Ukrajinských oblastiach nateraz do 27.12.2018. Nariadenie umožňuje dočasne obmedziť ústavné práva a slobody občanov, to sa ale čo všeobecnosti neočakáva.

Ako môže vývoj udalostí vo vzťahu Rusko-Ukrajina ovplyvniť Slovensko?

- Možností je viacero, všetko záleží od ďalšieho vývoja situácie. Ak príde ku stabilizácii a k zmierneniu napätia, nemusí nás to ovplyvniť vôbec. Najhorší variant by bol eskalácia konfliktu na regulérnu vojnu. Tie dopady na Slovensko, priame i nepriame, by ale v takom prípade boli ďalekosiahle.

Môžete konkretizovať?

- Obrovské množstvo ukrajinských vojnových utečencov, ktorí by na Slovensko určite prišli. Pokojne môžeme hovoriť o potenciálnych stovkách tisíc.

Zákopy pri Mariupole pomáhali ukrajinských vojakom stavať deti z detského domova.
Zákopy pri Mariupole pomáhali ukrajinských vojakom stavať deti z detského domova.
Zdroj: TASR

Zadržaní ukrajinskí námorníci sa vo videu priznali a potvrdili scenár ruskej strany...

- Samozrejme, nič iné sa ani nedalo očakávať. Je to štandardný ruský scenár. Psychický nátlak, klamanie, vydieranie, neraz i mučenie a prinútenie k „priznaniu sa“. Klasika. Neprikladal by som tomu žiaden reálny význam.

Má zhoršenie ukrajinsko-ruských vzťahov jednoznačného vinníka?

- Tu nie je priestor na žiadne relativizovanie. Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo ukrajinské územie. Rusko v rozpore s medzinárodným právom zasahuje do bojov na východe Ukrajiny a to ako priamo, tak aj podporou tzv. separatistov. No, a teraz opäť Rusko v rozpore s medzinárodným právom úmyselne fyzicky zaútočilo na ukrajinské lode, zadržalo ich, vrátane námorníkov, a ešte viacerých z nich zranilo. To sú nespochybniteľné fakty.

Anketa
Kto je, podľa vás, zodpovedný za súčasné ukrajinsko-ruské napätie?
  • 29%
  • 66%
  • 5%

Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane.