Súd mesta Kerč na Krymskom polostrove vzal v utorok do väzby ďalších troch členov posádky ukrajinských vojenských lodí zadržaných v nedeľu v Kerčskom prielive. Ide o námorníkov, ktorí boli zranení pri zadržaní ukrajinských lodí, spresnila v noci na stredu agentúra Interfax.

Ukrajinskí námorníci boli obvinení z nelegálneho prekročenia hranice. Súd povolil ich väzobné stíhanie do 25. januára 2019, informoval Interfax. Celkovo bolo v nedeľu pri incidente v Kerčskom prielive zajatých 24 ukrajinských námorníkov. 

Zadržaný ukrajinský námorník.
Zadržaný ukrajinský námorník.
Zdroj: TASR

Viac fotiek nájdete v galérii

Prvá skupina z nich - 12 osôb - predstúpila v utorok pred súd v Simferopole, ktorý následne rozhodol ich vzatí do väzby na dva mesiace. Túto námorníci boli obvinení z nelegálneho prekročenia hraníc, spáchaného skupinou osôb na základe predchádzajúcej dohody alebo organizovanou skupinou za použitia násilia, prípadne hrozby násilia. Agentúra AP uviedla, že obvineným hrozí v prípade odsúdenia šesť rokov väzenia.

O osude zvyšných deviatich zadržaných ukrajinských námorníkov rozhodnú súdy na Kryme v stredu, dodal Interfax.

Porošenko prosí Trumpa o láskavosť

Hlava štátu Ukrajiny Petro Porošenko žiada od šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby na nadchádzajúcom summite skupiny G20 v Argentíne osobne odovzdal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nasledovný odkaz: "Pán Putin, prosím, odíďte z Ukrajiny." Porošenko to uviedol v utorok v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

Ukrajinský prezident taktiež vyhlásil, že jeho armáda je pripravená brániť svoju krajinu. Spolieha sa však na Spojené štáty, že si splnia svoje záväzky na podporu Ukrajiny. "Spolieham sa na Spojené štáty... Spolieham sa na americký národ," povedal Porošenko. Na priamu otázku, či sa môže spoľahnúť na Trumpa, Porošenko odpovedal diplomaticky: "Toto je medzinárodný záväzok Spojených štátov."

Ukrajina je na boj pripravená

Ukrajinský prezident zároveň Rusko varoval, že ak vypukne vojna, jeho krajina sa nevzdá. "Budeme bojovať za našu slobodu, budeme bojovať za našu demokraciu, budeme bojovať za našu zem... Rusi zaplatia obrovskú cenu, ak nás napadnú," zdôraznil Porošenko. Summit G20 sa uskutoční v Argentíne 30. novembra a 1. decembra.

Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.
Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.
Zdroj: TASR

Ukrajinský parlament odhlasoval v pondelok večer zavedenie stanného práva v krajine. Porošenko v utorok večer vyhlásil, že stanné právo v desiatich oblastiach Ukrajiny platí už od pondelka a potrvá do 26. decembra. Podľa pôvodného vyhlásenia Porošenka malo stanné právo začať platiť až v stredu ráno.