• Zadržiavané Ruskom sú aj naďalej tri ukrajinské lode. Dve z nich - člny Berďansk a Nikopol - sú neschopné plavby. Remorkér Jany Kapu bol rovnako donútený zakotviť. 
  • Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký. Agentúra RIA Novosti hovorí o troch, ktorým bola poskytnutá lekárska pomoc.
  • Podľa agentúry TASS Rusko začalo nedeľný incident vyšetrovať na základe podozrenia, že došlo k narušeniu jeho štátnych hraníc.
  • V súvislosti s týmto incidentom ukrajinský prezident zvolal vojnovú radu štátu a Ukrajina požiadala aj o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Tá sa má podľa tweetu americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej zísť v New Yorku v pondelok o 17.00 h SEČ.
  • Porošenko takisto oznámil po mimoriadnom zasadaní Národnej bezpečnostnej a obrannej rady, že do stavu pohotovosti budú uvedené aj vojenské zálohy. To však neznamená okamžitú vojenskú mobilizáciu, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru Interfax.
Po konfrontácii v Čiernom mori na Ukrajine hrozí stanné právo a vojenská mobilizácia.
Po konfrontácii v Čiernom mori na Ukrajine hrozí stanné právo a vojenská mobilizácia.
Zdroj: Twitter

Rusko použitie sily priznáva

Rusko potvrdilo, že v nedeľu zajalo tri plavidlá ukrajinského námorníctva v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu a priznalo, že použilo silu. "Na zastavenie ukrajinských vojenských lodí boli použité zbrane," vyhlásil hovorca ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Dodal, že ruské jednotky "vstúpili na tri lode ukrajinského námorníctva a vykonali na nich prehliadku". 

Tichý protest: pred ruskou ambasádou v Kyjeve sa množia papierové lodičky ako reakcia na ruskú agresiu voči ukrajinským lodiam.
Tichý protest: pred ruskou ambasádou v Kyjeve sa množia papierové lodičky ako reakcia na ruskú agresiu voči ukrajinským lodiam.
Zdroj: Profimedia

Viac fotiek z incidentu nájdete v galérii

"Ruské špeciálne sily zajali niekoľko lodí," uviedli predstavitelia ukrajinského námorníctva vo vyhlásení. Šiesti ukrajinskí námorníci utrpeli zranenia.

Putin po ruskom útoku zvolal mimoriadne zasadnutie parlamentu, ktoré rokuje o tom, či na Ukrajine vyhlásia stanné právo.
Putin po ruskom útoku zvolal mimoriadne zasadnutie parlamentu, ktoré rokuje o tom, či na Ukrajine vyhlásia stanné právo.
Zdroj: Profimedia

Ukrajina už predtým v nedeľu obvinila Rusko zo streľby na niektoré z lodí jej námorníctva v Čiernom mori. Ukrajinské námorníctvo o tom informovalo na svojej stránke na Facebooku po dni stupňujúceho sa napätia, počas ktorého Rusko zabránilo trom ukrajinským vojenským lodiam vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv po tom, ako pod Ruskom kontrolovaný most umiestnilo obrovskú nákladnú loď.

Obe strany sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva a provokatívneho správania, uvádza agentúra Reuters.

Anketa
Na ktorú stranu sa pri tomto konflikte pridávate?
  • 78%
  • 17%
  • 5%

Na základe bilaterálnej dohody majú Rusko i Ukrajina právo využívať Azovské more, ktoré s Čiernym morom spája úzky Kerčský prieliv. Napätie v tejto oblasti eskalovalo po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014.

Konanie Moskvy Ukrajina označila za akt agresie.
Konanie Moskvy Ukrajina označila za akt agresie.
Zdroj: profimedia.sk

______________________________________________

SLEDUJEME ONLINE

Online bol ukončený, ďakujeme za pozornosť. Ďalšie aktuálne informácie vám pluska.sk prinesie už zajtra ráno.

21:01 - Ukrajina bude požadovať sprísnenie protiruských sankcií po tom, ako Rusko v nedeľu zajalo tri ukrajinské lode a zadržalo námorníkov. Oznámil to ukrajinský veľvyslanec pri OSN  Volodymyr Jelčenko.

20:59 - Porošenko zmenil svoje pôvodné rozhodnutie vyhlásiť vojnový stav na celom území Ukrajiny. Vyhlásil to dnes večer v ukrajinskom parlamente. Platný bude len v desiatich ukrajinských oblastiach, konkrétne v pobrežných a pohraničných regiónoch.

20:57 - Ukrajinský parlament odhlasoval zavedenie stanného práva na 30 dní. Parlament tiež schválil uznesenie o dátume prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 31. marca 2019

20:42 - Porošenko, ktorý mal v jednokomorovej snemovni prehovoriť, opustil budovu parlamentu. Ten stále diskutuje o jeho návrhu vyhlásiť v krajine vojnový stav, ktorý má byť reakciou na víkendový incident v Kerčskom prielive medzi Čiernym a Azovským morom.

Veľvyslanec Ruska v OSN Dmitrij Poljanskij.
Veľvyslanec Ruska v OSN Dmitrij Poljanskij.
Zdroj: TASR

20:04 - Podľa stáleho predstaviteľa Ruska v BR OSN Dmitrija Poljanskijho sa na palube ukrajinských lodí nachádzali dvaja Ukrajinci, ktorí "provokáciu" riadili. Povedal to na mimoriadnej schôdzi rady v New Yorku. Zadržané ukrajinské lode podľa neho prevážali radikálov, ktorí chceli vyhodiť do povetria nový most medzi ruskou pevninou a Krymom. Ukrajinské lode podľa FSB vstúpili do ruských teritoriálnych vôd na "priamy príkaz kyjevských úradov". Ukrajina tento scenár popiera s tým, že ruský útok bol zámerný, zákerný a bezdôvodný. 

19:48 -Ruská tajná polícia vypočula posádky ukrajinských vojenských lodí, ktoré boli zadržané v Kerčskom prielive. Agenti kontrarozviedky FSB vypočúvali niektorých z 24 Ukrajincov, ktorí boli pri ozbrojenom incidente zadržaní. Podľa ruských predstaviteľov sú medzi nimi ukrajinskí tajní agenti.

19:20 - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa telefonicky rozprávala s prezidentom Porošenkom a vyjadrila mu svoje obavy z patovej situácie medzi Kyjevom a Moskvou. Kancelárka zdôraznila potrebu zmierňovania napätia a dialógu a dodala, že bude pracovať na tom, aby dosiahla oboje. S ukrajinským lídrom sa dohodli, že zostanú v kontakte.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová
Zdroj: Profimedia

18:57 - USA varovali Rusko, že "nezákonné akcie", ako napríklad nedeľné zajatie ukrajinských lodí v Azovskom mori, bránia rozvíjaniu normálnych vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou. "Spojené štáty vítajú normálne vzťahy s Ruskom, ale podobné nezákonné akcie budú takéto vzťahy znemožňovať,"  uviedla na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN  americká veľvyslankyňa Nikki Haleyová. Jej vyjadrenia podľa informácií agentúry TASS podporujú taktiež predstavitelia Francúzska, Holandska, Poľska, Švédska a Británie.

18:43 - Nedeľný incident v Kerčskom prielive je veľmi vážny, uviedol vo vyhlásení pre novinárov generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Pokračujúca ruská militarizácia Krymu a Čierneho a Azovského mora podľa neho ohrozuje nezávislosť Ukrajiny. 

18:27 - "Vojenský zákon neznamená vyhlásenie vojny a je založený výhradne na posilnenie obrany Ukrajiny na pozadí rastúcej agresivity z Ruska," vyhládil počas zasadnutie ukrajinský prezident. 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: TASR

18:21 - Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ukrajinského náprotivku Petra Porošenka ohľadom nedeľného incidentu v Kerčskom prielive zatiaľ nie je plánované. Podľa informácii agentúry TASS to v pondelok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Peskov dodal, že zatiaľ nedošlo medzi lídrami Ruska a Ukrajiny k rozhovoru v súvislosti s nedávnym vyostrením konfliktu medzi oboma krajinami.

18:12 - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby prepustilo ukrajinské námorníctvo a všetkých 26 zadržiavaných námorníkov."Včerajšia situácia vyústila do veľmi vážneho problému," povedal na tlačovej konferencii. "Všetci spojenci vyjadrili plnú podporu územnej celistvosti a suverenite Ukrajiny.

18:06 - "Hovorí sa, že Porošenko má spoľahlivé dôkazy o tom, že Rusko plánuje na Ukrajinu rozsiahly pozemný útok. Ak je to pravda, bude schopné NATO reagovať na tento útok?" pýtajú sa znepokojení občania ale aj novinári na sociálnej sieti Twitter. 

Poslanci počúvajú ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka počas zasadnutia ukrajinského parlamentu v Kyjeve 26. novembra 2018.
Poslanci počúvajú ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka počas zasadnutia ukrajinského parlamentu v Kyjeve 26. novembra 2018.
Zdroj: TASR

18:01 - Ukrajinský prezident Petro Porošenko skrátil navrhovanú dobu trvania stanného práva v krajine zo 60 na 30 dní. Ide o zjavný ústupok jeho oponentom, konštatuje agentúra AP. Skrátenie znamená, že ukrajinské úrady môžu vypísať prezidentské voľby koncom decembra, čím by ostalo dosť času na ich konanie koncom marca, ako sa očakávalo. 

17:55 - Rusko odmieta akékoľvek požiadavky ukrajinskej strany, aby krajine vydalo nazad jej námorníkov a lode, ktoré boli zadržané v nedeľu pri konflikte v Kerčskom prielive. "Lode boli odtiahnuté do Kerču. Ich posádky sú zatknuté a budú vydané súdu. Kapitán aj posádka budú potrestaní," vyhlásil tento vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády.

17:53 -  Nemecký minister zahraničných vecí Maas počas návštevy Madridu uviedol, že Francúzsko a Nemecko sa "budú spoločne, a v prípade potreby ako sprostredkovatelia, snažiť o to, aby konflikt nevyústil do vážnej krízy". Zástupcovia oboch krajín sa už stretli s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi v Berlíne.

17:32 -  "Máme vážne dôvody domnievať sa, že Rusko je pripravené zaútočiť. Mám dôkazy zhromaždené našou spravodajskou službou," vyhlásil to v živom vysielaní ukrajinský prezident. 

17:28 - K situácii sa vyjadril aj slovenský premiér Peter Pellegrini. 

17:20 - Arbitrážny súd v Paríži rozhodol, že Rusko musí zaplatiť 1,3 miliardy dolárov ako náhradu škody, ktorú Rusi spôsobili. Informoval o tom zahraničný web Ledger-enquirer. Podľa dostupných informácii prijme ukrajinská banka všetky možné opatrenia na získanie peňazí od Ruska. To zatiaľ na rozhodnutie nereagovalo. 

17:16 - Podľa nepotvrdených informácii zo zahraničných webov ukrajinský prezident oznámil, že ho spravodajské služby varovali pred pozemným útokom Ruska. 

16:55 - Ruské ministerstvo zahraničných vecí vydalo svoje stanovisko, v ktorom upozorňuje na "nebezpečenstvo nafukovania umelej hystérie" v súvislosti s nedeľnou udalosťou.

16:25 - Ukrajinský prezident Petro Poroshenko tvrdí, že stanné právo nezahŕňa žiadne obmedzenia práv občanov a že voľby na začiatku budúceho roka budú pokračovať podľa plánu. 

16:15 - V súlade s ukrajinským právnym poriadkom musí teraz parlament výnos o stannom práve schváliť a potvrdiť najneskôr do dvoch dní. Ukrajinská Najvyššia rada sa na svojom mimoriadnom zasadnutí zišla v pondelok popoludní. Po tom, ako parlament odobrí výnos o vyhlásení stanného práva, musí byť tento dokument zverejnený v médiách.

16:14 - Branno-bezpečnostný výbor ukrajinského parlamentu odporučil v pondelok poslancom, aby podporili vyhlásenie stanného práva na Ukrajine. Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN.

16:10 - Rusko stále ignoruje západné výzvy na prepustenie troch ukrajinských námorných lodí, ktoré zachytil v blízkosti Krymu. Kyjev obvinil Rusko z vojenskej agresie, pričom im odkazuje, že si vyhradzuje právo brániť sa.

Dobrovoľníci a členovia pravicového paramilitantného Bataliónu Azov Národnej gardy počas pochodu v Kyjeve.
Dobrovoľníci a členovia pravicového paramilitantného Bataliónu Azov Národnej gardy počas pochodu v Kyjeve.
Zdroj: TASR

16:06 - Pred ruským konzulátom vo východnom meste Charkov protestuje desiatka maskovaných ukrajinských demonštrantov, ktorí hádžu na budovu vajíčka či svetlice. Niektorí z nich kričia "Smrť ruským obyvateľom."

 16:01 - Podľa editorky spravodajstva Hromadske International, Marie Romanenkovej to vyzerá tak, že stanné právo v parlamente nakoniec prejde. Hlasovanie o stannom práve sa malo začať o 15:00 hod. nášho času. 

15:41 - Angela Merkelová povedala ukrajinskému prezidentovi Petrovi Poroshenkovi, že urobí všetko preto, aby sa pokúsila zmierniť situáciu medzi Ukrajinou a Ruskom.

15:40 - "Nezdá sa, že by niečo oprávnilo použitie sily" zo strany Ruska voči ukrajinským lodiam neďaleko pobrežia Krymu, vyhlásilo v pondelok francúzske ministerstvo zahraničných vecí. "Vyzývame Rusko, aby čo najskôr prepustilo zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátilo zadržané lode," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení podľa agentúry AFP. Táto situácia je podľa francúzskeho rezortu diplomacie priamym dôsledkom anektovania Krymu Ruskom z marca 2014, keď porušilo medzinárodné právo. "Vyzývame Rusko, aby uplatnilo čo najväčšiu zdržanlivosť a zabránilo akejkoľvek vojenskej eskalácii,"dodal hovorca a zdôraznil francúzsku podporu ukrajinskej územnej integrite v rámci medzinárodne uznaných hraníc.

15:36 - Americký prezident Donald Trump zatiaľ situáciu nekomentoval. Namiesto toho však neustále rieši situáciu ohľadom migrácie na území Mexika.  

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: Twitter

15:35 - Hovorca britskej premiérky Theresy May potvrdil, že Británia odsudzuje "akt agresie" Ruska proti Ukrajine.

15:27 - Rusko zadržiava 24 ukrajinských námorníkov, ktorí boli v nedeľu zadržaní na palube troch námorníckych lodí v Kerčskej prielive, informovala o tom agentúra Interfax a ruská komisárka pre ľudské práva Tatyana Moskalková.

15:24 - Prezident SR Andrej Kiska považuje zvyšovanie napätia na okupovanom Kryme a v Azovskom mori za neakceptovateľné. V reakcii na zajatie troch ukrajinských lodí Ruskom to napísal prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan. Podľa prezidenta je nevyhnutné zastaviť eskaláciu, zdržať sa agresívnych krokov a upokojiť situáciu. "Slovenská republika neuznáva nelegálnu anexiu Krymu a podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach,"pripomenul prezidentov poradca.

14:45 -  "Kroky vedúce k eskalácii napätia na anektovanom Kryme v Azovskom a Čiernom mori porušujú zvrchovanosť Ukrajiny a podrývajú bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne," napísal rezort diplomacie s tým, že Slovensko suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach plne podporuje. Zopakoval tiež, že upokojenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou je jednou z priorít slovenského predsedníctva v OBSE.

Rusko potvrdilo, že v nedeľu zajalo tri plavidlá ukrajinského námorníctva v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu a priznalo, že použilo silu.
Rusko potvrdilo, že v nedeľu zajalo tri plavidlá ukrajinského námorníctva v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu a priznalo, že použilo silu.
Zdroj: Twitter

14:42 - Slovensko vyzýva Ruskú federáciu, aby v súlade s medzinárodným právom umožnila voľný prístup k ukrajinským prístavom na pobreží Azovského mora. Vo svojom stanovisku v súvislosti s ruským zajatím troch ukrajinských lodí v Azovskom mori to uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Obe strany zároveň vyzvalo k rozvahe s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vyhroteniu napätia.

14:35 - Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok podpísal výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany vyhlásiť v krajine stanné právo, ktoré bude platiť od 26. novembra do 25. Ako napísala agentúra Interfax-Ukrajina, Porošenkovým podpisom nadobúda účinnosť rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) z 26. novembra "o mimoriadnych opatreniach na zabezpečenie štátnej suverenity a nezávislosti Ukrajiny a zavedenie stanného práva na Ukrajine". 

13:43 - Predseda Európskej rady Donald Tusk odsúdil kroky Ruska a naliehal na Moskvu, aby prestala provokovať Ukrajinu a prepustila námorníkov aj plavidlá ktoré drží. "Odsudzujem, že Rusko použilo násilie v Azovskom mori" a dodal, že "ruské orgány musia vrátiť ukrajinských námorníkov, plavidielá a zdržiavať sa ďalších zbytočných provokácií". Podľa jeho slov bude Európa podporovať Ukrajinu aj naďalej. 

Donald Tusk
Donald Tusk
Zdroj: Twitter

13:22 - Kvôli vypätej situácii medzi Ukrajinou a Ruskom zasadne v pondelok Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v New Yorku bude rokovať Bezpečnostná rada OSN a zasadne aj ukrajinský parlament, ktorý by mal hlasovať o návrhu vyhlásiť na Ukrajine na 60 dní stanné právo. 

13:05 - Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina, povedal v pondelok ruským tlačovým agentúram, že incident bol "nebezpečnou provokáciou Ukrajiny, ktorá si zasluhuje osobitnú pozornosť a dôkladné vyšetrovanie".

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Zdroj: Twitter

12:56 - "Najvyšší predstavitelia z Nemecka, Ruska, Ukrajiny a Francúzska sa stretnú v Berlíne a budú sa snažiť o vytvorenie spoločného riešenia napätia medzi Moskvou a Kyjevom," uviedol to hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

12:49 - "Rusko jednoznačne porušilo medzinárodné právo. Vojenský konflikt reálne prebieha na Ukrajine a teraz sa dostal aj na more. Rusi nielen vážne zranili ukrajinských námorníkov, ale navyše aj zadržali ich lode. Je potrebná okamžitá reakcia medzinárodného spoločenstva. Presne takéto konkrétne protiprávne aktivity môžu spôsobiť eskaláciu vojnového konfliktu," vyjadril sa bezpečnostný analytik Jaroslav Naď pre PLUS JEDEN deň.

Útok si vyžiadal 6 zranených vojakov.
Útok si vyžiadal 6 zranených vojakov.
Zdroj: Twitter

12:35 - Ruská splnomocnenkyňa pre ľudské práva Taťjana Moskaľkovová potvrdila, že posádky všetkých troch lodí vypočúvajú ruskí vyšetrovatelia v Kerči.

12:15 -Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Rusko, aby zadržiavaných ukrajinských námorníkov i lode okamžite vydalo. Vyzval tiež na zníženie napätia v kríze v oblasti Krymského polostrova. Podľa agentúry Interfax niekoľkých ranených ukrajinských námorníkov previezli z krymského mesta Kerč do Moskvy. Uviedol to predstaviteľ ukrajinského prezidenta v Krymskej republike Boris Babin. Podľa jeho informácií zranených námorníkov operovali.

11:41 - Pozrite si na VIDEU zrážku ruskej lode s ukrajinskou. 

11:25 - V nedeľu večer  sa pred veľvyslanectvom zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí, ktorí skandovali "Smrť Rusku!"a hádzali smerom k budove dymovnice. Podľa očitých svedkov účastníci akcie na plot okolo areálu rozvešali aj loďky poskladané z papiera na protest proti námornému incidentu z nedele.

Protest Ukrajincov pred ruskou ambasádou v Kyjeve po tom, čo Rusko zajali ukrajinské vojnové lode.
Protest Ukrajincov pred ruskou ambasádou v Kyjeve po tom, čo Rusko zajali ukrajinské vojnové lode.
Zdroj: Profimedia

11:15 -  Ukrajinská armáda je v stave plnej bojovej pohotovosti.

Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.
Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.
Zdroj: TASR
Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.
Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.
Zdroj: TASR

11:05 - Zásah proti trom ukrajinským lodiam v Azovskom mori mal na Ukrajine za následok niekoľko incidentov, ktoré boli namierené proti ruským diplomatickým zastupiteľstvám. V noci z nedele na pondelok zhorelo auto s diplomatickou ŠPZ pridelenou ruskému veľvyslanectvu neďaleko budovy ruského veľvyslanectva. 

Podľa predbežných záverov polície šlo o úmyselný čin.
Podľa predbežných záverov polície šlo o úmyselný čin.
Zdroj: Twitter

10:51 - Rusko opätovne otvorilo Kerčskú úžinu pri Kryme na lodnú prepravu. Osudy zadržaných ukrajinských vojakov sú však aj nateraz neznáme. 

10:44 - Podľa zahraničného BBC začína napätie medzi Ruskom a Ukrajinou stúpať. 

10:30 - "Vyzývam vedenie Ruskej federácie, aby okamžite prepustili ukrajinských vojakov, ktorí boli brutálne zadržiavaní v rozpore s medzinárodným právom a ktorých osud je neznámy," vyzýva ukrajinský prezident na Twitteri. 

10:19 -  V súvislosti s týmto incidentom ukrajinský prezident zvolal vojnovú radu štátu a Ukrajina požiadala aj o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Tá sa má podľa tweetu americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej zísť v New Yorku v pondelok o 17.00 h SEČ.

10:06 -  Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký. Agentúra RIA Novosti hovorí o troch, ktorým bola poskytnutá lekárska pomoc.

9:45 - Ukrajinské ozbrojené sily sú v plnej bojovej pohotovosti. S odvolaním sa na generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny o tom v pondelok informovala agentúra Ukrinform. Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.

9:20- Ruské pohraničné hliadky sa podľa ukrajinského prezidenta pokúsili flotile v ceste zabrániť a zámerne vrazili do remorkéra, na ktorom spôsobili škody. Ruská strana zasa prostredníctvom oficiálnych miest oznámila, že ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jeho výsostných vôd.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na mimoriadnom zasadnutí ukrajinského parlamentu.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na mimoriadnom zasadnutí ukrajinského parlamentu.
Zdroj: Profimedia

9:00 - Európska únia vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby "konali s maximálnou zdržanlivosťou" a deeskalovali napätú situáciu v Čiernom mori.  Európska únia prostredníctvom hovorkyne exekutívy Maji Kocijančičovej takisto odkázala, že očakáva od Ruska znovuobnovenie "práva na plavbu" cez Kerčský prieliv, ktorý Moskva uzavrela.

Anketa
Bojíte sa vyhrotenia situácie?
  • 12%
  • 59%
  • 29%

Mohlo by vás zaujímať: