Fotografie sa na sociálnych sieťach objavili už deň po zrútení mosta v talianskom Janove, pri ktorom zomrelo najmenej 38 ľudí. Talianska vláda vyhlásila v Ligúrii ročný výnimočný stav a avizovala, že vezme licenciu spoločnosti Autostrade, ktorá mala most, rovnako ako desiatky ďalších ciest, na starosti.

Na fotografii spred niekoľkých týždňov je vidieť, že z neho trčia káble. Ešte v roku 2016 profesor Antonio Brencich z univerzity v Janove vyhlásil, že „most potrebuje toľko opráv, že by bolo lacnejšie postaviť nový“.

Obyvateľov ulice pod mostom hasiči varovali, že sa jeden z pilierov nakláňa. Každým okamihom teda hrozí, že spadne ďalšia časť mosta.
Obyvateľov ulice pod mostom hasiči varovali, že sa jeden z pilierov nakláňa. Každým okamihom teda hrozí, že spadne ďalšia časť mosta.
Zdroj: ČTK

Medzi otázkami sa taktiež vynára možnosť zapojenia talianskej mafie do stavby mosta. Pochybné spoločnosti desaťročia podnikali s betónom a rekonštrukciou objektov. Podľa prokurátorov robia nekvalitnú prácu, ktorá nevydrží potrebnú záťaž, ako informoval kanadský Globe and Mail.  

Rovnako ich obviňoval aj novinár Dave Parker, podľa ktorého do betónovej zmesi pridávajú menej cementu, no nechávajú si platiť plnú sumu. Experti sú si takmer istí, že pád mosta zapríčinili chyby v konštrukcii, ktoré boli prehliadnuté pri inšpekcii.

Na fotografii, na ktorej je most pred zrútením, je vidieť, že z neho trčia káble.
Na fotografii, na ktorej je most pred zrútením, je vidieť, že z neho trčia káble.
Zdroj: Twitter

Obyvatelia Janova sa pritom už dlhodobo báli po moste jazdiť: „Už dávno nás trápil jeho stav. Vždy sme tadiaľ chodili so stiahnutým žalúdkom,“ zverila sa obyvateľka BBC. „Vždy sme sa modlili, aby nespadol. Dnes sa to stalo,“ dodala v deň tragédie.

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že firma Autostrade je
Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že firma Autostrade je "bezpochyby" zodpovedná za zaistenie bezpečnosti mosta.
Zdroj: ČTK

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že firma je "nepochybne" zodpovedná za zaistenie bezpečnosti mosta. Zároveň povedal, že Autostrade príde o licenciu. "Je to tragédia, ktorá je v modernej spoločnosti neprijateľná, a táto vláda urobí všetko, čo je v jej silách, aby zabránila tomu, aby sa niečo podobné opakovalo," povedal.

Po obetiach nešťastia v stredu pátralo zhruba tisíc záchranárov. Kúsok po kúsku prehľadávajú tony zlomených betónových dosiek, rozbitých áut a skrútené ocele. Podľa oficiálnych informácií zomrelo minimálne 38 ľudí, nešťastie zabilo aj dve celé rodiny.

Viac o tejto tragédii na Pluska.sk: