Ku Klausovmu „incidentu s perom“ totiž došlo pred 10 rokmi, a tak nielen samotný autor tejto „kauzy, ale aj ona sama, slávi výročie. Václav Klaus 10. apríla 2011 ako prezident ČR navštívil juhoamerický štát, pričom priamo pred kamerami ukradol počas stretnutia so svojím čilským náprotivkom Sebastiánom Piñerom protokolárne pero.

FOTO z oslavy 80. narodenín exprezidenta Václava Klausa nájdete v galérii >>

Nástroj najprv vytiahol počas sedenia zo škatuľky, zaľúbene si ho prezeral, až ho nakoniec ukryl do pravej dlane, pod stolom prehodil do druhej ruky a vzápätí pero skončilo za víťazoslávneho úsmevu Klausa vo vrecku saka. O skutočnom faux pas vtedy písali médiá po celom svete a Česi na neho, podobne ako na kupónovú privatizáciu, rozdelenie Československa či amnestie, nezabudli dodnes. A, ako sa zdá, Miloš Zeman tiež nie.

Zdroj: Blesk.cz

V záhradách Pražského hradu tak jubilanta Klausa obdaroval rýpavým darom s poznámkou, že už dlho nebol v Čile. „A aby som nezabudol, nechaj sa očkovať,“ poradil na záver oslávencovi, no Klaus rýchlo kontroval, že to nemá v pláne, napísal český denník Blesk. O exprezidentovi je totiž známe, že patrí k zarytým odporcom opatrení proti covidu. V januári dokonca dostal vyše 300-eurovú pokutu za nenosenie rúška.

Kritik a skeptik

Rovnako Klaus v minulosti vystupoval proti tematike klimatických zmien, čo sa mu zrejme, ako sám podotkol v slávnostnom príhovore, v piatok vrátilo. „Bohovia ma trestajú za moje rúhanie sa proti globálnemu otepľovaniu,“ zažartoval pred hosťami, pričom im poďakoval, že mu prišli pogratuľovať aj v takýchto pekelných teplotách.

Václav Klaus v piatok na Pražskom hrade oslávil svoje 80. narodeniny. Na ďalší deň v sobotu sa bývalý český prezident a premiér dožil 80. narodenín.
Zdroj: Blesk.cz

Miloš Zeman, prirodzene, nebol jediným prestížnym hosťom na okázalej narodeninovej oslave. Herečka Iva Janžurová (80) sa síce ospravedlnila, že nepríde, no medzi pozvanými nechýbali napríklad expremiér Petr Nečas (56) s manželkou či hudobník Ivan Mládek (79), ktorý s Klausom chodil do školy. Štedré bolo aj občerstvenie, ktoré sa skladalo z domácich aj zahraničných dobrôt vrátane rezňov, lososa či kreviet.

Ako na Klausa spomínajú Česi a Slováci?

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>