Viac autentických FOTO zo Šanghaja nájdete TU!

Nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 sa prvýkrát objavil vlani v Číne a odvtedy usmrtil na celom svete takmer 1,1 milióna ľudí spomedzi 38 miliónov zaznamenaných nakazených. Napriek tomu, že v prvých dvoch mesiacoch bola situácia v Číne kritická, krajina veľmi rýchlo dostala koronavírus pod kontrolu, na rozdiel od ostatných krajín sveta, ktoré s vírusom svoj boj prehrávajú. Výnimkou spomedzi krajín Európskej únie, v ktorých každý deň pribúdajú stovky nakazených, nie je ani Slovensko či susedné Česko.

Karanténny autobus na prepravu cestujúcich z letiska.
Karanténny autobus na prepravu cestujúcich z letiska.
Zdroj: Matej

Zatiaľ čo v Číne za utorok evidovali 20 nových prípadov, na Slovensku sa číslo vyšplhalo na neuveriteľných 1 410 nových infikovaných. Celkovo bolo na Slovensku k 13. októbru potvrdených 22 296 prípadov nákazy a 66 úmrtí, čo je oproti 10-krát ľudnatejšiemu mestu Šanghaj s počtom 1 061 potvrdených prípadov a 7 úmrtiami neskutočne veľa. Zaujímalo nás preto, ako sa Číne podarilo dostať koronavírus pod kontrolu a znížiť počty nových prípadov na minimum. Na naše otázky nám ochotne odpovedal Slovák Matej, ktorý žije aj pracuje v Šanghaji a ktorého sa nám podarilo skontaktovať prostredníctvom Facebooku.

Žiješ v najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj, ktoré ma 25 miliónov obyvateľov. Aká je tam aktuálne situácia v súvislosti s koronavírusom, ktorý sa do sveta rozšíril práve z Číny?

- V Šanghaji je situácia v podstate v norme. Stále sú povinné rúška v metre, niekde aj v obchodoch, taxikári majú povinné nosenie rúšok tiež, plus musia mať otvorené okná, čo dodržiava naozaj väčšina z nich. Otvorený je napríklad aj Disneyland, reštaurácie sú plné ľudí, na uliciach sa pohybujú ľudia bez rúšok, hoc v centre mesta stretnete väčšie skupiny ľudí s rúškami. Akcie ako párty a kultúrne udalosti sú už tiež bez rúšok. Pozitívne prípady do Šhanghaja sú importy, všetko zachytávajú na letiskách, kde ti urobia covid test a potom ideš do 14-dňovej karantény v hoteloch, kde ti na 12. deň spravia ďalší test a ak si negatívny, na 14. deň ťa pustia domov.

Do Číny sa postupne vrátil život. Ľudia dodržali opatrenia a krajina sa postarala o ich ochranu. Vďaka prísnym opatreniam, sa dnes môžu znova pokojne prechádzať mestom alebo si dať obed v reštaurácii.
Do Číny sa postupne vrátil život. Ľudia dodržali opatrenia a krajina sa postarala o ich ochranu. Vďaka prísnym opatreniam, sa dnes môžu znova pokojne prechádzať mestom alebo si dať obed v reštaurácii.
Zdroj: Matej

Hovoríš, že na letisku kontrolovali každého. Bez negatívneho testu by sa v tom čase do Číny človek nedostal. Ako prebiehala  kontrola a následná karanténa?

- Do Číny sa aktuálne bez negatívneho testu stále nedostaneš. Aerolinky ťa bez negatívneho testu nepustia do lietadla. Je jedno, či ide o čínsku aerolinku alebo zahraničnú. Priamo z lietadla nás brali ľudia po skupinách na niekoľko stanovíšť v rámci letiska, kde sme prešli celou príchodovou procedúrou, a následne sme išli na test priamo na letisku. Celý tento proces trval približne 3 hodiny. Potom nás rozdelili podľa konkrétnych obvodov, kde v Šanghaji žijeme, a odviezli do karanténneho hotela. Karanténa znamenala, že ťa nechali zatvoreného, izolovaného v izbe, kde si čakal na test. Dvakrát za deň prišli odmerať teplotu. Ak si mal test z letiska negatívny, ostal si v karanténnom hoteli. Ak test z letiska vyšiel pozitívny, previezli ťa okamžite do nemocnice. V karanténe po doručení výsledku ostaneš ďalších 13 dní.

Až na 12 deň nás testovali znova a ak bolo všetko v poriadku, na 14. deň nás pustili domov. Za karanténny hotel si však každý musel zaplatiť v prepočte 400 - 900 eur. Treba však podotknúť, že z počiatku pandémie bola Čína celkom uzavretá. Až postupne začali do krajiny púšťať ľudí, ktorí tu žijú alebo pracujú, neskôr povolili aj návštevy rodinným príslušníkom, no postup ostal rovnaký pre všetkých.

Anketa
Aké opatrenie by podľa vás Slovensku pomohlo?
  • 10%
  • 3%
  • 1%
  • 78%
  • 3%
  • 5%

Článok pokračuje na ďalšej strane