Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44), Olena Zelenská sa nedávno objavila na titulke prestížneho módneho magazínu VogueVojna na Ukrajine vstupuje do kritickej fázy a Olena Zelenská sa stala kľúčovou hráčkou - diplomatkou v prvej línii a čelí emotívnej strate svojho národa, píše Vogue CZ v upútavke na rozhovor, ktorý poskytla manželka ukrajinského prezidenta.

Zelenská je na sérii snímok zachytená na rôznych miestach Ukrajiny. Na jednej z fotografií napríklad stojí vedľa skupiny vojačiek na zdevastovanom letisku Antonov v Hostomeli. Na ďalších snímkach vrúcne objíma manžela – Volodymyra Zelenského v jeho prezidentskej kancelárii. Na obálke slávneho módneho magazínu sa však objavil záber, kde Olena Zelenská sedí v minimalistickom oblečení na mramorových schodoch historickej budovy, pričom v pozadí vidno vrecia naplnené pieskom. Prvú dámu nafotila slávna fotografka Annie Lebovitz.

Zábery manželky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré boli nafotené pre prestížny módny magazín Vogue, vyvolali búrlivú polemiku.
Zdroj: Vogue / Annie Lebovitz

Po zverejnení snímok viacerí vytýkali, že zatiaľ čo mnohé štáty posielajú Ukrajine na pomoc veľké finančné prostriedky, Zelenskyj a jeho manželka sa fotia pre Vogue. Kritici považujú obálku Vogue za nevkusnú vzhľadom na charakter módneho časopisu v porovnaní s realitou života na Ukrajine počas ruskej invázie a vidia v tom zľahčovanie vojny. Zástancovia Zelenskej naopak tvrdia, že úlohou prezidentského páru je zvyšovať povedomie svetovej verejnosti o vojne a udržiavať záujem médií o dianie na Ukrajine. Snímka manželky ukrajinského prezidenta preto podľa ich názoru symbolizuje odboj.

Olenu Zelenskú s jeho manželom na obálke Vogue kritizovala na svojom facebooku aj poslankyňa Romana Tabák. „Považujem to za absolútne neprimerané k tomu, že desaťtisíce mužov a žien zomierajú v úplne zbytočnom konflikte a milióny ľudí sú od seba odlúčení,napísala Tabák. Viac v článku:

Na znak solidarity so Zelenskou sa odvtedy svetom šíri iniciatíva ukrajinskej novinárky Zoji Zvyňackivskej s názvom SitLikeAGirl. Ženy sú povzbudzované k tomu, aby zverejnili fotky v podobnej póze ako Olena Zelenská vo Vogue na znak solidarity s prvou dámou. Tisícky ukrajinských žien už uverejnilo snímky, kde sedia na schodoch v typicky mužskej póze: s nohami od seba a s lakťami opretými o kolená.

Zo slovenských političiek sa takýmto spôsobom zastala Zelenskej ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (47),„Pripájam sa k podpore ukrajinskej prvej dámy Oleny Zelenskej, ktorá napriek ťažkým vojnovým časom neúnavne a vytrvalo využíva všetky príležitosti, aby hovorila o situácii na Ukrajine. V tejto súvislosti vznikla aj jej fotografia v známom americkom časopise, ktorá sa stala terčom kritiky," pripísala Kolíková k fotke, kde sedí na schodoch a napodobňuje pózu Zelenskej vo Vogue.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) sa pripojila k výzve na podporu ukrajinskej prvej dámy Oleny Zelenskej. Zverjenila snímku, na ktorej sedí na schodoch a napodobňuje pózu Zelenskej vo Vogue.
Zdroj: facebook/mária kolíková

K výzve na podporu prvej dámy Ukrajiny sa aktuálne pridala aj šéfka zdravotníckeho výboru a poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková (38). "Aktivita ukrajinskej novinárky Zoji Zvyňackivskej ma nenechala chladnou. Tá v nadväznosti na kritiku fotografií Oleny Zelenskej spustila iniciatívu #SitLikeAGirl, v ktorom mnohé ženy napodobňujú pózu Oleny Zelenskej a okrem iného takto poukazujú aj na nezmyselnosť noriem správania, ktorých dodržiavanie sa od žien a dievčat očakáva a vyžaduje," pripísala Bittó Cigániková ku snímke. FOTKU BITTÓ CIGÁNIKOVEJ AKO SEDÍ NA SCHODOCH AKO ZELENSKÁ SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII!

Prečítajte si tiež: