Digitálny COVID certifikát má podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady po základnej očkovacej schéme platnosť deväť mesiacov. "Tí, ktorí absolvovali aj posilňujúce očkovanie, tretiu alebo štvrtú dávku, majú platnosť digitálneho COVID certifikátu neobmedzenú. Pri osobách do 18 rokov je neobmedzená platnosť certifikátu už po absolvovaní základnej očkovacej schémy," vysvetlila Daničová.

Ilustračné foto
Zdroj: Aurelien Morissard

COVID preukazy sa budú automaticky generovať každých 270 dní, a to vždy 14 dní pred uplynutím ich technickej platnosti. "Pre NCZI to aktuálne znamená pregenerovanie vyše 1,7 milióna vydaných certifikátov," poznamenala Daničová.

Automatické zasielanie nových certifikátov sa podľa hovorkyne dá nastaviť cez samoobslužný portál registrovaného žiadateľa. Je potrebné tam zadať svoj covid pass, rok narodenia a telefónne čísle, prípadne emailovú adresu.

Ilustračné foto
Zdroj: Pavol Zachar

Aktuálne vydáva digitálny COVID preukaz vyše 70 krajín. Z dôvodu epidemiologickej ostražitosti ostáva systém zachovaný minimálne do konca júna 2023.

NCZI aktuálne neeviduje v rámci EÚ obmedzenia v spojitosti so šírením ochorenia. Pred cestou do tretích krajín odporúča overiť si situáciu na stránkach ministerstva zahraničných vecí alebo priamo v cieľovej krajine.