Rezort ozrejmil, že ide o vopred konzultované rozhodnutie, ktoré padlo na základe efektivity využitia spojeneckých systémov tam, kde sú aktuálne najviac potrebné. "Litva totiž nedisponuje vlastnými kapacitami na splnenie takejto úlohy a na jej území nepôsobia iné členské krajiny NATO v takej miere ako pri ochrane Slovenska," vysvetlilo MO.

Nový predseda vlády SR Ľudovít Ódor odštartoval v utorok 16. mája 2023 prvú zo série úvodných návštev ministerstiev, počas ktorých sa oboznámi s aktuálnou situáciou v jednotlivých vládnych rezortoch. Na snímke nový minister obrany SR Martin Sklenár počas brífingu po stretnutí s predsedom vlády odborníkov Ľudovítom Ódorom na pôde rezortu obrany v Bratislave vo štvrtok 18. mája 2023.
Zdroj: Pavol Zachar

Minister obrany Martin Sklenár podotkol, že preskupovanie techniky je prirodzenou súčasťou vývoja a zodpovedného vyhodnotenia bezpečnostnej situácie.

"Rovnako ako bola na jar minulého roka spojencami výrazne a najmä urýchlene posilnená ochrana vzdušného priestoru Slovenska, je v súčasnosti aktuálnou potreba nasadiť spojenecké systémy vo Vilniuse. Platí, že Aliancia garantuje a reálne zabezpečuje obranu každého centimetra spojeneckého územia a všetkých jej občanov," vysvetlil.

Ako ďalej zdôraznil, zabezpečenie ochrany slovenského vzdušného priestoru ostáva prioritou."Okrem existujúcich slovenských prostriedkov tu bude naďalej pôsobiť aj taliansky systém SAMP/T, ako aj prostriedky protivzdušnej obrany Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Lešti," uviedol.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu nemeckým prezidentom Frank-Walter Steinmeierom navštívili leteckú základňu Sliač, kde už niekoľko týždňov pôsobia aj nemeckí vojaci v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO a spoločne si prezreli systém protivzdušnej obrany Patriot. Na snímke systém protivzdušnej obrany Patriot na leteckej základni Sliač v okrese Zvolen 27. apríla 2022.
Zdroj: Ján Krošlák

Dodal, že v priebehu niekoľkých týždňov na Slovensko dorazí aj systém MANTIS, ktorý krajine daruje práve Nemecko, a ktorý bude chrániť infraštruktúru na východe krajiny. "Rezort obrany ďalej aktívne rokuje so spojencami a partnermi aj o ďalších možnostiach posilnenia kapacít na ochranu vzdušného priestoru," doplnil Sklenár.