Tlačová konferencia bola ohlásená na 14:30. Robert Fico sa dostavil o 15 minút neskôr.

Hneď na začiatku stretnutia s novinármi Fico spochybnil článok Denníka N, ktorý informoval o jeho telefonáte s Vadalom. "Kto z vás sa obrátil na príslušné talianske orgány?" pýta sa Fico a hovorí, že pravdu novinári poznať nechcú a hodí sa im iba špina.

Taliansky podnikateľ mal mať väzby na najsilnejšiu koaličnú stranu.
Zdroj: archív

"Keďže útoky pokračovali, uplatnil som si základné právo na informácie," uviedol Fico. Vyhlásil, že mu prokurátor Juraj Novocký, ktorý dozoruje kauzu vraždy novinára Jána Kuciaka, napísal, že rozhovor medzi ním a Antoninom Vadalom neexistuje. Keď sa na to prokurátorov, vrátane Novockého, pýtali minulý týždeň novinári, nič také nepovedal.

"Vo vzťahu k existencii priamych telefonických rozhovorov medzi Antoninom Vadalom a bývalým premiérom Robertom Ficom môžeme vyhlásiť, že v uvedenom trestnom spise sa nenachádza žiadny rozhovor z roku 2012 týkajúci sa/zahŕňajúci Antonina Vadalu," uvádza sa v odpovedi prokurátora Juraja Novockého.

List prokurátora Juraja Novockého pre Roberta Fica.
Zdroj: archív

Informácia sa podľa prokurátora poskytla justičným orgánom SR. "Z uvedenej informácie vyplýva, že v roku 2012 Taliansko nevykonávalo žiadne odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky účastníckej stanice Antonina Vadalu, a preto ani nedisponuje údajným rozhovorom medzi ním a Vašou osobou," píše sa v liste od prokurátora.

"Pána Vadalu nepoznám. Nikdy som s ním nehovoril," vyjadril sa Fico a tvrdí, že sa mu podarilo dokázať, že s ním ani netelefonoval.

V oficiálnom vyhlásení z Generálnej prokuratúry (GP) sa uvádza, že mu na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám bola sprostredkovaná oficiálna odpoveď talianskych orgánov, ktorá bola Úradu špeciálnej prokuratúry doručená včera (19.3. 2019).
„Zdôrazňujeme, že ide o oficiálnu odpoveď talianskej prokuratúry,“ odpovedala hovorkyňa GP Jana Tökölyová.

Česká investigatívna novinárka Pavla Holcová (38) si nemyslí, že by Ficove vyhlásenie čokoľvek zmenilo. Medzinárodný vyšetrovací tím bol zostavený na vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27) a nie na vyšetrovanie drogového biznisu Antonina Vadalu. „Preto je logické, že v tomto vyšetrovacom spise žiadna nahrávka nie je. Nahrávka ale zostáva súčasťou vyšetrovania v Taliansku, ktoré prebieha už niekoľko rokov,“ vyhlásila Holcová exkluzívne pre Plus Jeden Deň. Podľa investigatívnej novinárky prebiehajúce vyšetrovanie talianska prokuratúra nemôže komentovať a teda nemôžu existenciu nahrávky potvrdiť alebo vyvrátiť. 

Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil pre denník Sme, že odpoveď talianskej prokuratúry platí len pre trestné konanie, ktoré sa v Taliansku týka vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka.

Ako sa Fico obul do novinárov nájdete na ďalej strane.