Jankovská sa na prvé pojednávanie v kauze Fatima dostavila, no psychicky ho nezvládla, celé telo sa jej chvelo a musel ju pridŕžať jej obhajca Peter Erdös. Na druhé pojednávanie sa už obžalovaná, rovnako ako jej svat ani nedostavila. Obhajcovia oboch obžalovaných potvrdili, že je to kvôli ich zlému psychickému stavu. Vypovedať mal teda Krajmer, no ten to odmietol. „Chcem vypovedať, ale až po tom, ako bude vypočutý svedok Ivan Žáčik,“ povedal bývalý policajt.

Vida vo svojej spontánnej časti výpovede dával do obžalovaných, čo sa do nich zmestilo. „Od roku 2015 som jasne popisoval protizákonnú činnosť Jankovskej a Vaska. Začiatkom marca 2018 ma kontaktoval Vasko s tým, že sa chce so mnou stretnúť. Do sa aj stalo a pri rozhovore ma poprosil, aby som v trestnej veci zmenil výpoveď v prospech Jankovskej,“ povedal Vasko, ktorý to za sľúbenú odmenu aj spravil. Keď zo strany obžalovaných dohoda splnená nebola, začal podľa jeho slov opäť vypovedať pravdu.

Proces je o tom, že Jankovská sa podľa vyšetrovateľov mala pred pár rokmi snažiť za pomoci Krajmera, Vaska, policajného exprezidenta Tibora Gašpara a exšéfa NAKA Petra Hraška o marenie spravodlivého vyšetrovania prípadu Fatima. „Zo strany Jankovskej bol prostredníctvom Vaska ponúknutý prísľub Michalovi Vidovi, že v prípade spolupráce v zmysle zmeny jeho svedeckých výpovedí v ich prospech, mu bude z jej strany pre neho vybavené priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci,“ píše sa podľa nášho zdroja v uznesení o obvinení Jankovskej. Prípad má históriu viac ako 20 rokov dozadu, keď podnikateľ Ondrej Janíček prišiel pod nátlakom vraj aj Vaska o podnik Fatima. Následne ho Jankovská ako sudkyňa Okresného súdu v Trenčíne poslala dokonca na 15 mesiacov za mreže pre to, že mal spolu s kolegom Jozefom Strelčíkom vydierať Tibora Jurisu. V obnovenom procese Okresný súd v Trnave uznal Janíčeka 14. mája 2022 za nevinného.

Obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdös ešte pred pojednávaním oznámil, že jeho klientka sa dnes na súd nedostaví: „Jej stav sa nezlepšil a nie je schopná žiadneho úkonu. Jej stav by sa mohol zhoršiť. Verím, že sa jej polepší, lebo chce ísť vypovedať.“ Pre psychické problémy sa na pojednávaní nezúčastnil ani jej svat Peter Vasko. Jediný prítomný z trojice obžalovaných je tak Krajmer.

Vidove slová na súde o Jankovskej a Vaskovi vyrazili doslova dych. S bývalou štátnou tajomníčkou ju mal zoznámiť práve jej svat, no potom s ňou prišiel do kontaktu až pri údajnom závažnom trestnom čine: „Prišiel som s ňou do kontaktu v roku 2001, keď sme začali riešiť s Čongrádym a Vaskom, akým spôsobom Janíčka so Strelčíkom pripraviť o nehnuteľnosť. Vtedy sa dohodlo, že nám v tom pomôže Jankovská so švagrom sudcom z Považskej Bystrice, prokurátorom z Trenčína a ďalšími ľuďmi, ktorí boli vysoko postavení v úrade boja proti organizovanej kriminalite. Ja som s Jankovskou prišiel do kontaktu tak, že som jej do budovy Okresného súdu v Trenčín priniesol úplatok v sume 3 milióny slovenských korún.“

Svedok porozprával ešte hrozivejšie udalosti okolo Vaska. S ním mal podľa vlastných slov v minulosti nelegálne podnikať. Išlo vraj o trestné činy legalizácie príjmu z trestnej činnosti, krátenie daní, obchodovanie s ľuďmi, prevádzačstvo a podobne. Vida by vraj o tom vedel hovoriť hodiny: „Spomeniem takú vec, ako je vražda bieleho koňa Kmeca, vydieranie Janíčka a Strelčíka a vydieranie rôznych podnikateľov v Trenčíne. O vražde Kmeca viem, lebo som bol pritom, keď tým Vasko poveril dvoch mužov.“

Svedok sa dostal aj k opisu situácie, ako mal byť v roku 2018 vydieraný, keď bol prípad Fatima opäť otvorený: „Ak nebudem spolupracovať podľa ich nôt, tak sa obaja (Vasko a Jankovská, poznámka redakcie) postarajú o to, aby som skončil vo väzení na 16 rokov.“ Vida opísal situáciu, ako bola jeho následná výpoveď na NAKA zaznamenávaná na kameru a prečo k tomu prišlo: „Aby to korešpondovalo s tým čo je napísané. Povedala mi to deň pred tým Jankovská do telefónu, keď bol u mňa Vasko. Povedala mi, že to všetko riadi Krajmer a má na to človeka, pána Žáčika. S ním som preberal prečo to bude natáčané na kameru.“ Krajmer zvyčajne sedí a pozorne počúva. Keď začal Vida opisovať situáciu o ktorej bolo zrejmé, že v nej padne aj meno exšéfa protikorupčnej jednotky NAKA, tak si odfúkol, sklonil hlavu a následne začal písať sms správu cez mobil, ktorý drží v rukách.

Správu budeme aktualizovať.