Po oslobodzujúcom rozsudku v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pustili Zsuzsovú na slobodu, aby ju vzápätí zadržali pre kauzu prípravy vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. Dnes o jej väzobnom stíhaní rozhodoval predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

A verdikt je pre ňu nekompromisný: Zsuzsová ide do vyšetrovacej väzby! „Návrhu prokurátora sudca vyhovel a vzal obvinenú do väzby. Dôvodom je možný útek obvinenej, ovplyvňovanie svedkov, ako aj obava z pokračovania v trestnej činnosti,“ povedal prokurátor. Doplnil aj, ako je tento skutok kvalifikovaný: „Ide o obzvlášť závažný trestný čin vraždy v štádiu pokusu. Ide o prípravu vraždy dvoch prokurátorov a jedného advokáta.“

Väznica Leopoldov
Prevoz Aleny Zsuzsovej z leopoldovskej väznice po tom, čo bola uznaná spolu s M. Kočnerom za nevinnú v kauze vraždy Jána kuciaka.
Väznica Leopoldov Prevoz Aleny Zsuzsovej z leopoldovskej väznice po tom, čo bola uznaná spolu s M. Kočnerom za nevinnú v kauze vraždy Jána kuciaka.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Zsuzsová je obžalovaná aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, kde mala plniť funkciu sprostredkovateľky. Aj preto boli podľa jej právneho zástupcu Štefana Neszméryho po oslobodzujúcom rozsudku v kauze Kuciak na takúto situáciu pripravení. „Dôkazná situácia je problematická, na čo poukázal aj sudca, že je založená iba na výpovedi Zoltána Andruskóa,“ povedal Neszméry po dnešnom rozhodnutí Hrubalu. Neszméry zároveň podal proti rozhodnutiu súdu sťažnosť o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd.

Zsuzsová stále nemá vyhraté ani v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice. Prokurátor totiž podal odvolanie voči nevine oboch obžalovaných a prípad tak bude riešiť Najvyšší súd.

„Najvyšší súd v kauze Kuciak môže verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) potvrdiť, alebo mu spis vrátiť s tým, že niektoré dôkazy neboli správne vyhodnotené, prípadne navrhne ďalšie dokazovanie,“ povedala rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. Rozhodovať bude v takom prípade opäť ŠTS. Ak Najvyšší súd potvrdí verdikt ŠTS, tak situáciu môže zvrátiť už iba mimoriadny opravný prostriedok, ktorý zvažuje napríklad ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Anketa
Dostane sa niekedy Zsuzsová spoza mreží?
  • 63%
  • 13%
  • 24%