Už pred rokom sa na sociálnej sieti pacienti sťažovali na hrozné podmienky v sanitke na vnútroústavný prevoz pacientov.

Špina, hrdza, diery v stene

„To je na prevoz nebožtíkov?“ znel jeden z príspevkov. „Podobnou ma prevážali po operácii z novej do starej. Jedna hrôza,“ potvrdil ďalší. Iný pridal na sociálnu sieť aj fotografie. Na zdesenie ostatných, kvalita sanitných vozidiel sa odvtedy nezmenila. Mnohé z nich sú v dezolátnom  a zanedbanom stave.

Výpomoc záchranky

Košická univerzitná nemocnica má dve pracoviská: na Rastislavovej ulici a Triede SNP. " Vnútroústavné  prevozy medzi jednotlivými pracoviskami a klinikami vykonáva dopravná zdravotná služba. Pre vážnejšie stavy máme zazmluvnenú Záchrannú službu Košice, ktorá uskutočňuje ústavné prevozy pacientov sanitným vozidlom rýchlej zdravotníckej pomoci," uviedla hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

VIDEO Unikát v rukách košických rádiológov: Zvládne diagnostiku aj obéznych pacientov!

Alkohol i agresivita

Nemocnica vie o zlom stave štyroch vozidiel na vnútroústavný prevoz. "Ich technický stav sa odvíja od veku a najazdených kilometrov. Dve z nich majú rok výroby 2007 a najazdených 180 000 kilometrov, najstaršia sanitka je z roku 2005 a má najazdených 247 000 km. Na prevoz chodiacich pacientov používame rok staré vozidlo, ktoré zatiaľ najazdilo 8 000 km. Sanitky prevezú počas pracovného dňa v priemere 130 pacientov, počas víkendu 50 osôb,“ vysvetľuje situáciu Stašková. Ich dezolátny stav pripisuje vyčíňaniu podnapitých či inak agresívnych pacientov.