Pavol bol v košickej univerzitnej nemocnici hospitalizovaný koncom februára. Počas operačného zákroku stratil veľa krvi a potreboval transfúziu. Pri nej mu však zamenili krv a namiesto 0+ mu vliali do žíl B+. A to ho zrejme zabilo. V súčasnosti sa vedie policajné vyšetrovanie, prípad preveruje aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

 

,,Podnet sme dali my, hneď po zámene krvi. Povedali nám, že to môže urobiť iba pacient samotný alebo pozostalí, a v tom čase sme neboli,” opisuje udalosti dcéra Petra. V nemocnici ich nabádali, aby Pavlovi po tom, ako sa preberie, nevraveli o zámene krvi. „Lebo, že to nie je bezpečné, môže ho to psychicky rozhodiť tak, že by to ovplyvnilo jeho už dosť vážny zdravotný stav.”

Pavol Palčo († 51) zomrel pre chybnú transfúziu.
Pavol Palčo († 51) zomrel pre chybnú transfúziu.
Zdroj: archív rodiny

Po týždňovej hospitalizácii na ARO sa pacient  prebudil a preložili ho späť na chirurgiu. „Preberanie bolo veľmi komplikované, ocko to nezvládal najlepšie. Keď sa jeho zdravotný stav trochu zlepšil, počúvali sme lekárov a nehovorili sme mu o zámene, aby nespanikáril a aby mu to nijak nepoškodilo. Nepovedali sme mu to po celý čas,” hovorí Petra. Po operačnom zákroku bol stav jej otca stabilizovaný. „No po podaní krvi brutálne zvodnatel. Hromadila sa mu voda v brušnej dutine.” Pavlovi opuchli nohy a mal krvné podliatiny po celom tele.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice.
Zdroj: archív

„Lekári z nemocnice nám tvrdili, že sa má dobre a polepšuje si,”vyčíta zdravotníkom podávanie skreslených informácií. Keď to následne konzultovali s inými odborníkmi, tí im potvrdili, že to boli príznaky zlyhávania pečene.