Michal Iľkanin sa zviditeľnil ako regionálny redaktor komerčnej televízie, kedy prinášal reportáže spod Dukly, ale aj ako herec ukrajinského divadla a moderátor. Nedávno sa predstavil ako hlavný predstaviteľ úspešného východniarskeho filmu Loli paradička. Lenže toto všetko robil iba ako záľubu. 

Jeho súčasné smerovanie totiž predurčilo už rozhodovanie o tom, akú vysokú školu si vyberie. Paradoxne, neštudoval herectvo, ale je absolventom politológie na Prešovskej univerzite. “Vždy som inklinoval k politickým vedám a táto funkcia je vyústením môjho štúdia a môjho záujmu o politiku,” prekvapuje. Dokonca študoval aj právo, po dvoch rokoch to však nechal, lebo sa chcel naplno venovať práci reportéra v televízii.

Medzitým, ešte počas školy, nastúpil ako herec činohry do prešovského ukrajinského Divadla Alexandra Duchnoviča. K tejto pozícii sa dostal iba náhodne aj so spolužiakom z vysokej školy. Po zvládnutí konkurzu tam začali účinkovať ako presvedčení rusínski chlapci, ktorí majú blízko ku kultúre. Angažoval sa aj ako aktivista.

A pred tromi rokmi dostal ponuku od rodiny Staviarskych a v ich romantickej tragikomédii v autentickom šarišskom dialekte Loli paradička si zahral postavu trhovníka - jednonohého Milana, ktorý sa zaľúbi do mladej Rómky Veronky, ktorú hrala Kamila Mitrášová (20).

 

Na vedenie okresného úradu si trúfa, hoci nič také doteraz ani zďaleka nerobil. Je to vraj pre neho osobná výzva. “Poznám mnoho ľudí v regióne,” vraví muž, ktorý pôsobí prvé volebné obdobie aj ako mestský poslanec v rodnom Svidníku. “Budem veľmi rád, ak budem môcť prispieť k rozvoju tohto pekného okresu. Chcem spájať ľudí, ktorí by mohli pre náš okres niečo vytvoriť. A najmä ukázať mladým ľuďom mojim osobným príkladom, že práca sa vďaka usilovnosti dá nájsť aj na východe a môžu aj oni napomôcť rozvoju regiónu,” dodáva. 

A vie vôbec, aké sú právomoci úradu verejnej správy, ktorému po novom šéfuje? “Sú uvedené v zákone, denne si ho študujem, mám ho vytlačený. Už len zžiť sa s tým. Potrebujem prebrať agendu, ale už mám na mesiac vopred predstavu o každom mojom pracovnom dni,” vysvetľuje.

Jednou z jeho najdôležitejších úloh v tomto období bude príprava každoročných osláv Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle: “Musíme sa dohodnúť, či to vôbec tohto roku bude a ak áno, tak za akých podmienok.” Položili sme mu otázku, či vie, aké odbory sú súčasťou jeho úradu. Bez rozmýšľania vymenoval všetky. 

V GALÉRII SI MÔŽETE POZRIEŤ ZÁBERY Z NAKRÚCANIA FILMU LOLI PARADIČKA, V KTOROM STVÁRNIL MICHAL IĽKANIN JEDNU Z HLAVNÝCH ÚLOH. 

Mohlo by vás zaujímať: