Tornádo v Hodonínsku a Břeclavsku udrelo v plnej sile 24.júna 2021. V tom čase bol na návšteve u svojej sestry Janky aj slovenský fotograf Andrej Fortiak z Banskej Bystrice. To, čo prežil, opisuje len ťažko. Fotografie, ktoré v obci Hrušky nafotil, majú obrovskú výpovednú hodnotu a sú šokujúcim svedectvom o tom, akú spúšť dokáže po sebe zanechať extrémne počasie.

"Sestra prišla o strechu nad hlavu a musel som je prísť pomôcť," spomína na minuloročné tornádo Andrej Fortiak. Na to, čo po príchode uvidel v obci Hrušky, však nikdy nezabudne. Polovica obce bola kompletne zničená, ľudia prišli o domy, stromy boli vyvrátené, autá rozbité, jednoducho, hrôza. Andrej teda neváhal a situáciu v obci Hrušky nafotil. To, čo na svojich fotkách zachytil, je tragické. Čistá spúšť, po ktorej sa ľudia spamätávali dlho.

"Ľudia majú stále strach, chodia sa skrývať do pivnice," odpovedal Andrej na otázku, ako jeho sestra a jej známi reagujú na výčiny počasia. "Pred týždňom tou oblasťou prešlo slabšie tornádo sedem kilometrov od nich, mali silnú búrku, boja sa. Zanechalo to na nich psychické problémy."

Andrej Fortiak pred rokom na Morave natočil aj videá, ktoré zachytili spúšť, ktorú po sebe tornádo so šírkou asi 200 metrov, a ktoré prešlo jedenásť kilometrov, zanechalo. "O toto video prejavila záujem aj britská spoločnosť BBC Earth, ktorá moje zábery použila v dokumente o klimatických zmenách," prezradil nám. "Chcel by som sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí vtedy ľuďom postihnutých katastrofou akoukoľvek formou pomáhali," vyzdvihol ľudskosť a empatiu, ktorú pred rokom mnohí prejavili. "Bolo neskutočné vidieť súdržnosť ľudí, ako si v takej ťažkej situácii navzájom pomáhajú."

Doteraz nepublikované fotografie zachytávajúce spúšť bezprostredne po tornáde si pozrite v galérii.