To, že Taliani tento raz riešia niečo celkom iné ako sviatočné menu, dokazuje aj fakt, že cez sabinovský bitúnok nakúpili o tretinu menej jahniat ako vlani.

Mirka Ištoňová (43) roky hospodári aj s manželom Viliamom (49) a príbuznými na rodinnej farme oviec v Toryse (okres Sabinov). Pre vyhlásený núdzový stav vládou zostali takmer bez príjmu. Predaj ovčích výrobkov je totiž utlmený a preto nádej vkladali do obchodu s jahňatami na veľkonočný trh do Talianska. Lenže keď sa už mal predaj uskutočniť, všetko sa pozastavilo.

Obávala sa krachu a z toho, že nebude mať na platy zamestnancom a na pohonné hmoty do strojov na začínajúce práce na poli. “Našťastie, rozbehlo sa to. Predali sme 420 našich jahniatok do Sabinova na bitúnok a išli do Talianska. Veríme, že nám ich vyplatia, čakáme za platbou. Cena šla oproti vlaňajšku dole,” vysvetľuje Mirka.

Zopár živých kusov predala aj miestnym. Zvieratá určené na export majú približne 2 mesiace a vážia okolo šiestich kilogramov. Podľa veterinárov ide o veľmi zdravé, ľahko stráviteľné mäso.

syrárne MÁRIA SKINSKÁ je na družstevné produkty právom pyšná. Cez zimu sú ovečky v stajniach dole v dedine. Ovce patria k životu vo Veľkej Frankovej odnepamäti.
syrárne MÁRIA SKINSKÁ je na družstevné produkty právom pyšná. Cez zimu sú ovečky v stajniach dole v dedine. Ovce patria k životu vo Veľkej Frankovej odnepamäti.
Zdroj: Peter Ličák

Do Agrokombináte v Sabinove už roky dovážajú zvieratá z fariem z celého Slovenska, keďže sú jednou z dvoch výrobní v krajine, ktorá má certifikát na vývoz jahňaciny. V stredu ukončujú porážku. “Zabili sme okolo 26-tisíc kusov. Začalo sa neskoro, na istý čas bolo všetko pozastavené. Ale na toto všetko, čo sa tu deje okolo pandémie, je to celkom dobré. Mysleli sme si už totiž, že nič nevyexportujeme,”vraví konateľ Juraj Karniš. 

FOTO ZO SITUÁCIE V SÚVISLOSTI S KORONAVÍRUS V TALIANSKU SI POZRITE V GALÉRII. 

Anketa
Privítali by ste bežný predaj jahňaciny aj na našom trhu?
  • 82%
  • 12%
  • 6%