Nikto v obci neostal bez rúška! Doručili ich aj obyvateľom miestnej osady, aby mohli dodržať čo najprísnejšie hygienické opatrenia. Dovedna ušili viac ako 2800 kusov.

Látky nakúpil starosta v chránenej dielni v okrese. Oslovil miestne členky Únie žien, dobrovoľníčky krajčírky, miestne firmy a všetci, namiesto varenia nedeľného obeda,  začali s prácou. Jedna z nich vytvorila strih pre dve veľkosti a taký, aby do rúška bolo možné vložiť aj filter. 

Prvú várku distribuovali seniorom. Každé zabalené v igelitovom vrecúšku aj s návom na použitie. “Robíme to bezplatne pre našich obyvateľov obce. Najprv ich dostali nazjraniteľnejší, teda seniori,”opisuje starosta. 

Rúško má otvor na vloženie filtra.
Rúško má otvor na vloženie filtra.
Zdroj: Ingrid Timková

Prácu im výrazne urýchlila pomoc miestnych podnikateľov v odevnej výrobe. Jedna firma prerušila svoju výrobu a jej štyri krajčírky pomáhali takisto šiť rúška pre obec. Ďalšia zase pomáhala so strihom a pomocou píly vyrezávala stovky kusov naraz a ženy tak nemuseli strihať nožnicami látky po jednom. “Väčšina ľudí to víta, má to veľmi pozitívny ohlas, najmä u seniorov,” dodáva Dujava.

Do pomoci sa zapojili aj deti krajčírok. Dcéra Katky Varholíkovej Vysockej Timea (18) pomáhali s varením pre seba a svojich súrodencov Tamarku (15) a Tobiasa (9).  

Ako práce prebiehajú a kde ženy šijú si pozrite v GALÉRII. 

Obec to vyšlo na nie viac ako 5-tisíc eur. Lenže dedina hospodári s prebytkom, v rezervne majú 700-tisíc eur napriek tomu, že do rozvoja investovali za rok obrovské peniaze. Navyše, nie sú vôbec úverovo zaťažení. “Myslím si, že úlohou obce je postarať sa o svojich obyvateľov. Nemôžeme sa vo všetkom spoliehať na štát. Dostali sme od štátu státistíce na rozvojové projekty, takže toto považujeme za našu povinnosť,” uzatvára starosta. 

Mohlo by vás zaujímať: