Môže byť za tým rodinné prekliatie? Ako prvej zistili rakovinu Gabikinej neterke, ktorá sa dožila iba piatich rokov. Na ochorenie zomrela aj jej mama, pričom päťdesiatosemročnej žene našli nádor až pri pitve. Podľa Gabiky na tom nie je lepšie ani jej brat. „Pre rakovinu sa mu na celom tele rozpadávajú kosti,“ hovorí zronene.

Ona sama sa o svojej diagnóze dozvedela pred šiestimi rokmi. Najhoršie na celej situácii nebola fyzická bolesť, ale beznádej, ktorú zažívala. Poisťovňa jej totiž odmietla preplatiť liečbu, ktorú jej odporučil onkológ. „Tejto žiadosti sme žiaľ nemohli vyhovieť. Liek, na ktorý bola požadovaná výnimka, je určený na liečbu iného ochorenia, než s akým pani bojuje,“ povedal pre TV Markíza hovorca poisťovne v decembri 2020.

Anketa
Mala by jej poisťovňa liek preplatiť?

Gabika sa najprv nedočkala ani pomoci od ľudí. „Asi preto, že som Rómka,“ vysvetľuje si. Prípad si však nakoniec všimla predsedníčka Občianskeho združenia Neziskový sen Ilona Damborská. „Okamžite ma zaujala Gabikina záhoráčtina,“ usmiala sa. „Keď mi povedala, že nevyzbierala ani euro, rozhodla som sa, že je naša a ideme jej pomôcť,“ dodala.

Nezisková organizácia za necelé dva týždne vyzbierala prvých 1 290 eur. Ďalších 4-tisíc išlo na liečbu, ktorá jej nakoniec nezabrala. „Na poslednú liečbu sme museli vyzbierať až 10-tisíc eur, no stálo to za to,“ usmiala sa Damborská. Nádor sa až vtedy začal postupne zmenšovať. Gabikin príbeh sa však zďaleka nekončí. „Nemôžeme prestať. Pomaličky to ustupuje, ale budeme potrebovať na ďalšiu liečbu,“ dodala.

Ako Gabike pomôcť? Viac informácií TU!

„Aj ja som umierala a lúčila sa zo svetom,“ zdôverila sa Ilona Damborská. Práve vtedy si však uvedomila, aké dôležité je priateľstvo a opora a neskôr začala pomáhať iným. Myslí si, že aj Gabikina životná cesta naberie rovnaký smer. „Keď sa vylieči, určite sa k nám pridá a bude pomáhať ďalším,“ dodala optimisticky.

Gabika však už pomáha už teraz. Nešťastná žena, ktorá svoje deti potratila, sa teraz stará o sestrinho syna ako o svojho. „Gabrielka odpísali, keď mal iba šesť dní. Liečiť ho začali až na inej klinike. Má problémy so srdiečkom a je nepočujúci. Ešte uvidíme, aké genetické poruchy sa mu objavia. Na druhej strane mi dáva silu,“ dodala spokojná náhradná mamina.

Gabiku s Gabrielkom nájdete TU!

Mohlo by vás zaujímať: