Znova je odkázaný na dobrosrdečnosť ostatných! Najprv mu pomáhali so svadbou a teraz, aby mohol Milan Hronský (58) zorganizovať dôstojnú poslednú rozlúčku svojej milovanej Stazke, musia pomáhať s jej pohrebom. Je totiž bez práce, príjem má iba z brigád. Väčšinu výdavkov financovali zo Anastázinho (†64)  dôchodku. Z tristo eurového príjmu im toho mesačne takmer nič nezostalo. Po zaplatení výdavkov spojených s užívaním bytu a zaplatením liekov pre chorú ženu, mali čo robiť, aby vyžili. Napriek tomu sa títo dvaja pokorní ľudia tešili z toho, že môžu byť spolu a boli jeden druhému oporou. Lenže Stazka sa mesiac pred svadbou dozvedela od lekárov krutý verdikt - štvrté štádium rakoviny. Milan jej však vo všetkom pomáhal, staral sa o ňu. A ona napriek chorobe hľadela na to, aby bol on v pohode a nič mu nechýbalo. 

Šťastní snúbenci pred obradným aktom.
Šťastní snúbenci pred obradným aktom.
Zdroj: Ingrid Timková

VIAC O ICH VYSNÍVANEJ SVADBE ČÍTAJTE NA TOMTO ODKAZE

Po ťažkej chorobe však Stazka skonala v sobotu nadránom v prešovskej nemocnici. Pár hodín predtým sa ešte stihla rozlúčiť so svojim manželom. Ten bol pri nej, staral sa o ňu, hladkal ju a prejavoval jej lásku takmer do jej posledného výdychu. Posledné dni už mala ukrutné bolesti a trápila sa. V bruchu mala metastázy a tie jej tlačili na všetky orgány. “K obedu dostala banán. Vedela, že som hladoško a nemám na to, aby som si kupoval ovocie. Dala ho mne, tak sa o mňa starala. Viac myslela na mňa ako na seba. Doteraz ho mám v chladničke,” ľútostivo sa rozplače Milan. Svoj život si bez Stazky nevie predstaviť. “Neviem pochopiť, že už tu nie je. Keď vojdem do bytu, rozprávam sa s ňou a vravím jej: Môj milovaný anjelik zlatý krásny, už som doma,” vzlyká.

 

Na svoju ženu tento muž s kultivovaným a galantným prejavom spomína len v tom najlepšom. “Bola veľmi dobrá. Mala rada ľudí, nikdy na nikoho krivé slovo nepovedala. Každému sa tešila, všetko prijímala s pokorou. Bola plná lásky a tú dávala aj mojim trom deťom a dvom malým chorým vnúčatkám, správala sa k nim, akoby bola ich mamou,. Strašne ma jej smrť vzala,” plače Milan, no vzápätí zdôrazňuje, že nie nad sebou, ale nad svojmi milovanými preto, že im nedokáže uľaviť v ich bolesti. Trápi ho však to, že v posledné minúty života Stazky prišla k nemu v nemocnici lekárka a na chodbe pri izbe mu nahlas oznámila, že jeho žena zomiera. “Bolo to bezohľadné, lebo hovorila nahlas a Stazka všetko počula. Keď som sa vrátil k jej lôžku, po lícach sa jej kotúľali slzy,” šokuje. Napriek tomu Milan na lekárku ťažké srdce nemá. So svojou láskavou povahou to ani nedokáže. Je vďačný za každú pomoc a on sám ju iným neodmietne. Ako dobrovoľník nezištne pomáha v občianskom združení (OZ) Podaj ďalej. A práve jeho zakladateľka Viki Potášová je tá, ktorá v krízovej situácii vždy podala Milanovi podpornú ruku. Aj teraz zverejnila výzvu, aby mu pomohla zorganizovať pohreb a Stazku dôstojne vyprevadili na večný odpočinok. Milan, ktorý celý život pracoval, nikdy nepil ani nefajčil, zostal bez akéhokoľvek príjmu. Nárok na pomoc od štátu nemá. 

Mohlo by vás zaujímať: