Pozitívnou správou pre ľudí s problémami s únikom moču je, že kým pre reexport chýbajú na Slovensku lieky, pri zdravotníckych pomôckach sa práve pre vyššie ceny podarilo tento trend zvrátiť. Pacientom sa ale výrazne znížili počty kusov hradených zo zdravotného poistenia. Preto vyzývajú rezort zdravotníctva, aby v čo najkratšom čase rozhodlo o navýšení úhrad za zdravotnícke pomôcky. Svoje tvrdenia opierajú o dáta z prieskumu.

Výrobné náklady na inkontinenčné pomôcky stúpli o viac ako 40 percent. Spôsobilo to najmä zvýšenie cien materiálu, ale aj dopady energetickej krízy, inflácie a zmien spôsobených vojnou na Ukrajine. Okolité krajiny tento dopad kompenzujú výrobcom možnosťou navýšenia ceny pomôcok, ale aj ich úhrad tak, aby dopady krízy čo najmenej pocítili pacienti. Na Slovensku ministerstvo zdravotníctva zvýšilo ceny kategorizovaných pomôcok od júla, nezmenil sa ale limit, podľa ktorého má pacient nárok na ich určitý počet podľa závažnosti ochorenia. Dopady tak pociťujú pacienti na svojich peňaženkách.

ÚNIK MOČU NETRÁPI LEN STARÝCH ĽUDÍ A NIE JE HANBOU. VIAC SA O PROBLÉME DOZVIETE V GALÉRII...

Pacienti sa priplácaniu nebránia, musí byť ale únosné. Aj také sú výsledky prieskumu, ktorý realizovalo Občianske združenie InkoFórum. „Viac ako 63 percent pacientov uviedlo, že inkontinenčné pomôcky potrebujú neustále počas dňa aj noci. Z toho vyplývajú určité nároky na ich množstvo aj kvalitu,“ hovorí Adriana Pobehová, predsedníčka OZ InkoFórum. „Vyššie doplatky spôsobujú sociálny aj ekonomický problém,“ hovorí Pobehová.

Títo ľudia sú dennodenne vystavení rozpakom, hanbe, strate sebavedomia a stresu. Pomôcky im výrazne zlepšujú kvalitu života. Vďaka nim sa môžu zapojiť opäť do spoločenského života, pracovať, cestovať, venovať sa svojim koníčkom. „Viac ako 60 percent opýtaných uviedlo, že po zdražení im počet na recept vydaných pomôcok nestačí a musia si ich dokupovať. Doplatky ich tak mesačne vyjdú na 11 až 20 eur, čo je, najmä pre starších ľudí záťaž pre rozpočet. Pre 45 percent ľudí, ktorí doplácajú od jedného do desať eur, sa zdá tento doplatok únosný,“ hovorí o výsledkoch prieskumu Pobehová.

Český systém je lepší. Ako funguje, nájdete na ďalšej strane...