V posledných rokoch sa aj k nám dostávajú najmodernejšie liečebné metódy intervenčnej rádiológie. Pre pacientov s chorým srdcom pribudla nová sála v bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE. Je vybavená jedinečným prístrojom, ktorý umožňuje operovať cez malé vpichy v koži a pacienti sa uzdravia rýchlejšie.

Cez katéter na stehne či ruke sa lekári dokážu dostať až k problémovému miestu na srdci či mozgu. Telo je snímané cez röntgenové žiarenie a obraz operácie lekári sledujú na obrazovkách. Kvalita obrazu je preto veľmi dôležitá, navyše zvyšuje úspešnosť a rýchlosť zákroku.

„V našom centre ročne operujeme viac ako 4 000 pacientov, z ktorých približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie na srdci a jeho tepnách. Mnohokrát ide o časovo náročné výkony, ktoré si vyžadujú používanie najmodernejšej zobrazovacej techniky,“ hovorí priekopník intervenčnej rádiológie na Slovensku Ivan Vulev.

Lekári celý zákrok sledujú na obrazovke.
Zdroj: MATEJ KALINA

Odteraz môžu dvojnásobne zvýšiť počet operovaných na srdci. Klinika CINRE totiž zakúpila prístroj ARTIS icono spoločnosti Siemens Healthineers, ktorý momentálne predstavuje špičku v zobrazovacích technológiách. Lekári tak vďaka zariadeniu môžu vykonávať tie najťažšie úkony, zachrániť viac životov a skrátiť čas uzdravovania.

Ako lekári postupujú pri zákroku

Lekári sa cez katéter na ruke alebo stehne dostanú na postihnuté miesto. Vďaka röntgenovému žiareniu vidia priamo do ciev a tepien. Cestu im ukáže kontrastná látka, ktorá sa prestane zobrazovať v upchatom mieste. Balónikom nafúknu zúžené miesto a vystelú ho stentom, teda akousi pružinkou, ktorá sa neskôr vrastie do samotnej tepny. Pacient je celý čas pri vedomí a lekári mu vysvetľujú, čo práve robia.

„Pred tým, než sa robili intervenčné zákroky, bola úmrtnosť na infarkt 12 percent. Vďaka novej metóde sme stlačili mortalitu na 4 percentá. Keď som začínal, tak sme pacientov po infarkte držali v nemocnici 3 týždne. Táto metóda umožnila skrátiť toto obdobie na štyri dni, čo je nesmierne efektívny odbor,“ hovorí primár Ladislav Groch.

Kľúčovou vlastnosťou je podľa lekára aj nižšia dávka žiarenia ako pri iných prístrojoch. „Umelá inteligencia spočíva v tom, že prístroj pacienta zváži, zmeria a podľa hmotnosti dáva minimálnu dávku žiarenia bez toho, aby došlo k poklesu zobrazovacej kvality,“ doplnil rádiológ a dodal, že tak chráni nielen samotného pacienta, ale aj tím lekárov, ktorý denne operuje. Vystavujú sa väčšiemu žiareniu ako pracovníci v jadrových elektrárňach.

Spoločnosť CINRE sídli v priestoroch polikliniky ProCare Medissimo, ktoré vlastní finančná skupina Penta. Do jej portfólia patrí aj denník Plus JEDEN DEŇ a portál www.pluska.sk.