Koncept Blue Monday čiže modrého pondelka popísal v roku 2004 psychológ Cliff Arnall. Na žiadosť jednej cestovnej kancelárie, ktorá chcela zvýšiť januárový predaj prímorských dovoleniek, vymyslel pseudovedeckú rovnicu, pomocou ktorej označil prvý mesiac v roku za nejdepresívnejší.

Lenže pojem Blue Monday sa uchytil. Podľa štatistík je v pondelok najviac samovrážd. Navyše v polovici januára sa nahromadí viac vecí, ktoré nás môžu dohnať do zúfalstva: Počasie je pochmúrne, málo sme vonku, zväčša sedíme doma, slnka je málo, jar je príliš ďaleko.

Modrý pondelok je považovaný za najdepresívnejší deň v roku. Je to vždy tretí pondelok v januári.
Zdroj: Shutterstock

Psychologička a psychoterapeutička Zuzana Kostelníková v českom Blesku však upozorňuje, že tvrdenie o jedinom najdepresívnejšom dni v roku je zavádzajúce. „Áno, sú obdobia, v ktorých stúpa počet pacientov s depresívnymi príznakmi, ale neexistuje deň, keď depresia udrie viac ako obyčajne,” hovorí. Takisto treba rozlišovať depresiu a smútok. „Zlá nálada, smútok a splín sú prirodzenou súčasťou života a po čase pominú. Klinická depresia je však dlhodobejší zdravotný problém a ovplyvňuje kvalitu života. Depresiu môže spoľahlivo diagnostikovať iba psychiater,” dodáva Zuzana Kostelníková.

Ako porazia zlú náladu naši čitatelia? Čítajte ďalej!