Zväčša sa v dražbách vysoko hodnotia autá, patriace slávnym hercom, pretekárom, prípadne hudobníkom. Nestáva sa však často, že sa v nich ponúkajú autá diktátorov. Presne to je však prípad Mercedesu-Benz 770K Grosser Open Tourer z roku 1939. Ten skutočne patril Adoolfovi Hitlerovi.

V Scottsdale ho bude 17. januára dražiť aukčná spoločnosť Worldwide Auctioneers. Tá sa ho rozhodla prijať do aukcie s tým, že 10 percent vydraženej sumy poputuje na vzdelávacie aktivity, súvisiace s vysvetľovaním holokaustu a kampane, zamerané na boj proti šíreniu neofašizmu.

Auto má najazdených len niečo vyše 33-tisíc kilometrov a je v top stave.
Auto má najazdených len niečo vyše 33-tisíc kilometrov a je v top stave.
Zdroj: Worldwide Auctioneers

Auto s posilnenou ochranou a pancierovaním bolo využívané najmä počas vojenských prehliadok a ceremónií medzi rokmi 1939 až 1941. Len pre zaujímavosť - pod kapotou má 7,7-litrový osemvalec, preplňovaný mechanickým kompresoroom, čo už v tej dobe značilo výkon približne 230 koní.

Auto využívalo 5-stupňovú manuálnu prevodovku, aktuálne má najazdených len niečo vyše 33-tisíc kilometrov. Doteraz malo osem majiteľov, očakáva sa, že sa vydraží za sumu 5 až 8 miliónov eur.