ONLINE prenos z inaugurácie a Bidenovho prvého dňa nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Zdroj: Alex Brandon

MÓDNA POLÍCIA z inaugurácie Bidena: Z Lady Gaga padnete na ZADOK a na J.Lo sa vrhli vojaci! >>

„Výmena stráží“ v Bielom dome

Nový prezident USA Joe Biden podpísal v stredu len niekoľko hodín po uvedení do úradu aj nariadenie, ktorým zrušil proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavbu múru na hraniciach s Mexikom. Informovala o tom agentúra AFP.

FOTOreportáž z inaugurácie a prvého dňa Bidena v Bielom dome nájdete v galérii >>

Zdroj: Evan Vucci

Ako prvý podpísal nový americký prezident príkaz na nosenie rúšok v budovách a priestranstvách spravovaných federálnou vládou. Následne, taktiež medzi prvými, podpísal aj opätovné pristúpenie Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

Zdroj: David J. Phillip

Cieľom Bidena je zvrátiť všetky Trumpove predpisy a výkonné nariadenia, ktoré by mohli škodiť životnému prostrediu a verejnému zdraviu Američanov. Okrem výkonných nariadení podpísal krátko po nástupe do funkcie aj dva príkazy vzťahujúce sa na federálne agentúry. Tým nariadil, aby ich prioritou bola rasová rovnosť.

Zdroj: Joe Raedle

VIDEO: Vystúpenie Katy Perry na počesť Bidena

Dosiaľ len dvaja prezidenti USA podpísali výkonné nariadenia počas prvého dňa v úrade, pričom každý z nich podpísal len jeden príkaz, informovala agentúra AP. Biden čeliaci koronavírusovej kríže chcel podľa AP takýmto spôsobom demonštrovať zmysel pre naliehavosť situácie i kompetentnosť, ktoré podľa neho jeho predchodcovi chýbali.

Prísahu zložil s rukou na rodinnej Biblii

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>