Viac FOTO nájdete TU!

Podľa slov syna Mareka Thomayerova - nemocnica v Prahe, kam jeho otca previezla záchranka, nepostupovala obozretne. "Bol hospitalizovaný s ostatnými pacientmi s podozrením na zápal pľúc, normálne sme ho navštevovali, test mu urobili, až keď mu začalo zlyhávať srdce,"uviedol v rozhovore pre blesk.cz. Aktuálne sa jeho otec nachádza vo vážnom stave v nemocnici na Karlovom námestí, ktorá sa pre neho pokúsi získať experimentálny liek Remdesivir.

DRSNÉ VIDEO z talianskej nemocnice: Prosím, zostaňte DOMA

"Otec vozil desiatky cudzincov denne, ale minulý utorok prišiel z práce a dostal vysoké horúčky. Jeho priateľka Michaela oňho mala strach, a tak zavolala záchranku, ktorá ho odviezla do Thomayerovej nemocnice," začína svoje rozprávanie syn Marek, ktorý má o svojho otca strach.

"Keď to všetko vykreslil tamojšej lekárke, nebrala ho vôbec vážne a odmietla mu aj urobiť test s tým, že má podozrenie na zápal pľúc a hospitalizovali ho na bežnom oddelení s normálnymi pacientmi. Než sa otcov zdravotný stav zhoršil, normálne chodil po chodbách a používal aj zdieľanú toaletu, ktorá nebola len pre izbu, ale vonku na chodbe. Normálne sme za otcom chodili. Ja som ho držal za ruku, hladkali sme ho, moja priateľka (30) ho aj objala, pretože jej ho bolo ľúto. Nikto nás na nič neupozornil. Toto trvalo od utorka do piatku. V piatok začalo otcovi zlyhávať srdce a konečne mu urobili test, ktorý vyšiel pozitívne, potom ho uviedli do umelého spánku. Keď mu začali zlyhávať aj pľúca, bolo jasné, že je zle. Potom ho odviezli do VFN," vyrozprával smutný príbeh.

V karanténe personál aj pacienti

O tom, či pochybila nemocnica, sa pre blesk.cz vyjadril hovorca Thomayerovej nemocnice Petr Sulka. "Pacient bol na ambulantné oddelenie prijatý s podozrením na zápal pľúc. Ten vzápätí potvrdil ako röntgen, tak aj laboratórne výsledky. Počas hospitalizácie však došlo k zhoršeniu stavu, preto bol testovaný na koronavírus, ktorý sa, bohužiaľ, preukázal, a tak po dohovore s VFN bol prevezený tam. K pacientovi personál pristupoval profesionálne a bez chyby, pretože pôvodná domnelá diagnóza zápalu pľúc sa skutočne potvrdila. Potom, čo bol pozitívne testovaný na koronavírus, bol pacient bariérovo izolovaný, aby nedošlo k šíreniu vírusu do jeho okolia, však tým, že sa koronavírus preukázal až spätne, je teraz oddelenie, v ktorom ležal, a to vrátane pacientov, sestričiek, lekárov a všetkého zdravotníckeho personálu, ktorý s ním prišiel do kontaktu, v preventívnej karanténe," uviedol hovorca na margo prípadu a postupu nemocnice.

Anketa
Nosíte ochranné rúško?
  • 98%
  • 2%

Syn stále čaká na testy

Napriek tomu, že spolu s priateľkou boli s otcom v priamom kontakte, do dnešného dňa ich na koronavírus nikto neotestoval. "Ja som, samozrejme, ihneď kontaktoval hygienickú stanicu, kde som im vykreslil situáciu, bohužiaľ nás nikto do tejto doby nebol schopný otestovať. Podľa hygienikov máme vydržať a objednať sa," uviedol vystrašený syn a dodal, že sa u nich prejavili aj príznaky. "Nie je nám nejako extra zle, ale máme kašeľ, nádchu, občas nás poleje studený pot, ale horúčky zatiaľ nemáme. Vďaka bohu, že nemáme astmu, to by asi bolo oveľa horšie. Doktorka nám povedala, že si máme brať Coldrex a kvapky do nosa, tak sa podľa toho riadime. Každopádne by som bol veľmi rád, keby nám niekto konečne potvrdil alebo vyvrátil nakazenie koronavírusom," dodal v rozhovore.