AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 215 055 prípadov nákazy.
Za utorok (12. 1.) pribudlo 3576 pozitívne testovaných PCR testami.
Spolu máme 3162 (+61) obetí a 153755 vyliečených (+3516).

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 92,009,660
Počet vyliečených: 65,822,734
Počet úmrtí: 1,970,095

______________________________________________________________________

Dakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza v priebehu stredy vyjadril obavy z možnej vládnej krízy a jej dopadu na funkčnosť vlády počas pandémie koronavírusu. (tasr) Viac sa dočítate TU.

21:45 Na nitrianskom cintoríne dnes pribudol tretí chladiaci príves. Zabezpečilo ho krematórium. Dva prvé prívesy dalo priviezť mesto, pretože chladiace boxy na cintorínoch už nestačia.

21:30 Prvú dávku vakcíny proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, dostalo už viac ako 10 miliónov obyvateľov Spojených štátov. V stredu o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). (tasr)

21:17 Turecký úrad pre reguláciu liekov schválil v stredu na tzv. núdzové použitie vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyvinutú čínskou spoločnosťou Sinovac. Oznámil to turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca s tým, že tretia fáza klinických testov preukázala, že táto vakcína je "dostatočne bezpečná", uvádza agentúra DPA. 

20:50 Predstavitelia viacerých vedeckých inštitúcií na Slovensku vyzývajú ľudí, aby dôverovali odborníkom - vedcom a vedkyniam. V súvislosti so situáciou okolo pandémie nového koronavírusu a šírenia dezinformácií zdôrazňujú význam kritického myslenia a odbornej diskusie. (tasr)

20:33 Britský premiér Boris Johnson v stredu povedal, že jeho vláda je znepokojená novým variantom koronavírusu, ktorý objavili v Brazílii. Vyjadril sa tak podľa agentúry DPA na poslaneckom výbore, kde sa ho zákonodarcovia pýtali, ako vláda bojuje s ohniskami koronavírusu v Británii. (tasr)

Britský premiér Boris Johnson.
Zdroj: Matt Dunham

20:00 Švajčiarsko ohlásilo v stredu prísnejšie opatrenia v boji proti šíreniu nových mutácií koronavírusu, na rozdiel od susedných krajín sa však úplný lockdown zaviesť nerozhodlo.  (tasr)

19:35 V Poľsku do stredajšieho popoludnia zaočkovali už takmer 338.000 ľudí. Oznámil to vedúci kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk. "Vyzerá to tak, že v porovnaní so zvyškom Európy je Poľsko z hľadiska počtu zaočkovaných štvrtou krajinou," uviedol. (tasr)

19:00 Mesto Poprad chce od pondelka (18. 1.) otvoriť svoje materské školy (MŠ) pre deti rodičov, ktorí to nevyhnutne potrebujú. To znamená, že musia byť v práci, nemajú kde umiestniť svoje dieťa a nemôžu pracovať formou home office. Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke. Viac sa dočítate TU.

18:42 Banskobystrická samospráva vyzýva inštitúcie, podniky a obchodné prevádzky sídliace v okrese Banská Bystrica, aby jej nahlásili predbežný počet záujemcov o testovanie na nový koronavírus. Mesto v spolupráci s okresným úradom totiž plánuje v prípade dostatku antigénových testov, o ktoré požiadali ministerstvo vnútra, už tento víkend (16. a 17. 1.), od 8.00 do 18.00 h, zorganizovať komunitné, cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu. (tasr)

18:15 Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) je o veľa ľuďoch, jeho zasadnutia sa obmedzili, aby sa zbytočne neriskovalo zdravie členov. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý je zároveň predseda štábu, to uviedol po stredajšom rokovaní vlády. Zároveň potvrdil, že náklady za plošné testovanie by samosprávam naďalej mali preplácať cez okresné úrady. Pripustil však zmeny v mechanizme. (tasr)

18:00 Európska komisia (EK) v stredu opätovne a dôrazne pripomenula členským štátom EÚ ich záväzok, že nebudú samostatne kupovať vakcíny proti COVID-19 a vyzvala ich, aby neustále hlásili presný počet už zaočkovaných osôb. (tasr)

17:30 Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza varoval v stredu pred hroziacou vládnou krízou a vyzval sporiace strany, aby počas pandémie koronavírusu uprednostnili zdravie ľudí. (tasr)

17:00 Predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady (NR) SR Jana Bittó Cigániková (SaS) sa obáva, či sankcie pri porušovaní pravidiel očkovania neodradia nemocnice od samotného očkovania. Avizovala, že vo výbore chystá pozmeňujúci návrh. (tasr)

Jana Bittó Cigániková
Zdroj: TASR

16:50 Takmer 500 vozidiel skontrolovali policajti v Košickom kraji v rámci preventívno-bezpečnostnej akcie zameranej na dodržiavanie protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Jana Mésarová, s podobnými kontrolami v nepravidelných intervaloch budú pokračovať. (tasr)

16:35 Národná rada (NR) SR bude o vládnom balíku zmien v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom poslanci v stredajšom hlasovaní. V stredu by mali ešte rozhodnúť, či legislatívny návrh posunú do druhého čítania. (tasr)

16:30 Na 99 percent sa počas budúceho týždňa budú deti vzdelávať v rovnakom režime ako počas tohto aktuálneho. Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). (tasr)

16:20 Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Na pondelkovom (11. 1.) rokovaní vládneho kabinetu súhlasil len s testovaním cez víkend v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. (tasr)

16:10 Na celoplošné testovanie v súvislosti s novým koronavírusom nemá Slovensko dostatok testov. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní vlády s tým, že zatiaľ nedokáže potvrdiť ani vyvrátiť, či sa budúci víkend plošné testovanie obyvateľov uskutoční. (tasr)

16:00 Slovensko nie je "jedno veľké ohnisko", tvrdí iniciatíva Dáta bez pátosu. Kritizuje premiéra Igora Matoviča (OĽANO) za jeho stredajšie výroky na adresu vedcov, ktorí nepovažujú myšlienku ďalšieho celoplošného testovania na celom území Slovenska za správny krok v boji s pandémiou nového koronavírusu. Platforma žiada od predsedu vlády za jeho slová ospravedlnenie. (tasr)

15:40 Žiaci sa budú môcť testovať aj kloktaním. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila možnosť ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Branislavovi Gröhlingovi (SaS) obstarať služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky prostredníctvom odberového systému in vitro na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Ministerstvo školstva chce nakúpiť viac ako milión testovacích sád, pričom rezort financií má na tento zámer vyčleniť 22.440.000 eur. (tasr)

15:20 Virológa Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu stredajšia reakcia premiéra Igora Matoviča (OĽANO), v ktorej skritizoval odborníkov, veľmi mrzí. Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú. "Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy 'Veda pomáha COVID-19'", povedal Klempa.

Matovič v stredu pred rokovaním vlády reagoval na kritiku vedcov, ktorí celoplošné testovanie neodporúčajú. "Povedať, že cesta pre Slovensko je masívne plošné očkovanie a nie plošné testovanie, je klamstvo," uviedol premiér. Tvrdí, že Slovensko je jedno veľké ohnisko. (tasr)

15:00 Mesto Banská Bystrica je za komunitné, a teda cielené testovanie v krajskom meste. Spoločne so zamestnávateľmi chce vážnu situáciu s ochorením COVID-19 v meste a okrese zvládnuť. Informoval o tom v stredu banskobystrický primátor Ján Nosko a pripomenul, že už v utorok (12. 1.) adresoval list ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO) so žiadosťou o súčinnosť pri organizovaní komunitného, respektíve cieleného testovania, ktoré v prípade dodania dostatočného počtu antigénových testov mesto plánuje zorganizovať už tento víkend. (tasr)

14:45 Od utorka (12. 1.) do stredy prišli na Slovensko ďalšie vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer – BioNTech proti ochoreniu COVID-19, ktoré sa môžu použiť na 51.480 dávok očkovania. (tasr)

14:30 Vláda SR by mala v súvislosti s prípadným ďalším celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 najskôr bezodkladne prijať jednotný postoj vnútri koalície po porade s odborníkmi, až potom ho finálne predstaviť verejnosti. Žiada ju o to mimoparlamentné KDH. Poukazuje na to, že ak zámer premiéra Igora Matoviča (OĽANO) spochybňujú niektorí koaliční partneri a kritizujú ho odborníci a lekári, ako mu majú veriť občania. (tasr)

14:15  Vláda zverejní zvukovú nahrávku z časti pondelkového (11. 1.) rokovania kabinetu, ktorá sa týkala plošného testovania. Schválenie tohto návrhu zverejnil kabinet ako dodatočne dodaný bod stredajšieho rokovania. Zverejnenie časti zvukového záznamu zo 65. rokovania (pondelkového, pozn. TASR) vlády navrhol na prebiehajúcom zasadnutí minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Už pred rokovaním kabinetu novinárov informoval, že iniciatívne otvorí otázku, ktorá sa týka vyjadrovania ministra hospodárstva SR a podpredsedu vlády Richarda Sulíka (SaS), vrátane zámeru ďalšieho plošného testovania. (tasr)

14:00 Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by sa malo umožniť aj mimo ambulancií. Cieľom je čo najrýchlejšia realizácia očkovania. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie, ktorý v stredu schválila vláda. Zároveň odobrila aj návrh prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní. (tasr)

13:50 Britská mutácia nového koronavírusu sa potvrdila už aj v Banskej Bystrici či Trenčíne. Pred rokovaním vlády to potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). „Je rozšírený vo vysokom percente, o to viac má zmysel plošné testovanie,“ povedal v súvislosti s tým, že kabinet má na zasadnutí hovoriť aj o precizovaní plánu masívneho plošného testovania. (tasr)

13:20 Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v stredu opätovne odmietol zaviesť povinné očkovanie proti koronavírusu SARS-CoV-2. Spahn podľa svojich vyjadrení nemeckému parlamentu (Bundestag) sľúbil, že "počas tejto pandémie povinné očkovanie nebude". Vláda sa podľa neho namiesto toho sústredí na informačné kampane s cieľom budovať dôveru. (tasr)

13:00 Aktuálne 19 zdravotníckych zamestnancov Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ) v Košiciach je v karanténe. Vzhľadom na obmedzený rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti výpadok zamestnancov pre pandémiu nového koronavírusu v súčasnosti nemá zásadný vplyv na jeho prevádzku. (tasr)

12:30 V žiarskej nemocnici zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 minulý týždeň prvých 100 zamestnancov. V utorok (12. 1.) nemocnici dodali ďalšie vakcíny, vďaka ktorým bude možné zaočkovať 420 ľudí. Pre TASR to potvrdila komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.(tasr)

12:15 Čína zaznamenala najvyšší denný nárast počtu infikovaných za viac než päť mesiacov - a to aj napriek lockdownu troch miest, zvyšujúcemu sa počtu testovaných a iným opatreniam zameraným na prevenciu vzniku ďalšej vlny infekcií v krajine, píše britský denník The Guardian. (tasr)

11:50 Činnosť pohrebných služieb začína sťažovať karanténa ich zamestnancov. Nahradiť ich je mimoriadne náročné. Pre TASR to uviedol predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž. Upozorňuje tiež na klesajúci počet dostupných rakiev.(tasr)

11:15 Aktuálny lockdown ničí aj posledné životaschopné prevádzky cestovného ruchu na Liptove a v Tatrách. Upozornili na to Oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov a Vysoké Tatry. Apelujú na bezpečné opätovné otvorenie stredísk a ubytovacích zariadení.(tasr)

11:10 V zariadení pre seniorov – Úsmev v Žiline zaznamenali v uplynulých dňoch 26 klientov a osem zamestnancov s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Po utorkovom (12. 1.) rokovaní krízového štábu o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Doplnil, že klienti zariadenia majú ľahký priebeh ochorenia.(tasr)

11:00 Plošné celoslovenské testovanie nie je efektívny nástroj na spomalenie šírenia nákazy. Je veľmi náročné na organizáciu, vyžaduje zapojenie veľkého množstva zdravotníkov, ktorí sú potrební v nemocniciach, v ambulanciách a pri očkovaní. Uviedla to epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Viac sa dočítate tu.(tasr)

10:45 V neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova, sa začiatkom januára objavil prvý pozitívny prípad na ochorenie COVID-19. Po opakovanom hromadnom testovaní ľudí v zariadeniach neziskovky je aktuálne v karanténe viac než 40 ľudí bez domova.(tasr)

10:30 Mestá na hornej Nitre sa začali pripravovať na avizované plošné testovanie obyvateľov na nový koronavírus. V Handlovej sa už hlásia dobrovoľníci, bánovská samospráva začala hľadať zdravotníkov. "Uvažujeme o deviatich odberných miestach v Handlovej, jednom v Morovne a jednom v Novej Lehote. Pokiaľ by bol systém rovnaký ako na jeseň, bolo by to jednoduchšie, no črtá sa iný model," uviedla primátorka mesta Silvia Grúberová.(tasr)

10:10 Prostredníctvom RT-PCR testov odhalili v utorok (12. 1.) na Slovensku ďalších 3576 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 15.440 RT-PCR testov. Počet obetí sa zvýšil o 61. Z ochorenia, ktoré spôsobuje nový koronavírus, sa vyliečilo ďalších 3275 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.(tasr)

10:00 Bratislava a jej mestské časti sú pripravené byť súčinné s vládou SR pri avizovanom celoplošnom testovaní ľudí na ochorenie COVID-19. Magistrát zároveň pripomína, že prioritou bratislavských samospráv je predovšetkým výrazné zvýšenie trvalých mobilných odberových miest (MOM), ktoré budú pre obyvateľov dostupné na pravidelné testovanie počas celého týždňa. Len tak sa podľa hlavného mesta dá udržať efekt celoplošného testovania aj v najbližších mesiacoch.(tasr)

9:30 Necelých 5000 kusov očkovacích látok proti novému koronavírusu od spoločnosti Moderna je už na Slovensku. TASR informáciu potvrdila hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková. Ako priblížila, ide o 48 balení. "Každé balenie obsahuje desať liekoviek, z toho každá obsahuje desať dávok vakcíny," povedala pre TASR.(tasr)

9:00 Očkovanie je jediný spôsob ochrany a metóda získania imunity proti ochoreniu COVID-19. Iný epidemiologický spôsob nie je. Na sociálnej sieti ministerstva zdravotníctva to pripomenul Pavol Šimurka, primár Kliniky pediatrie a neonatológie Fakultnej nemocnice Trenčín a predseda komisie pre očkovanie v rámci Slovenskej pediatrickej spoločnosti.(tasr)

7:50 Spojené štáty zaznamenali v utorok takmer 4500 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je najviac za jeden deň od začiatku pandémie. Oznámila to večer miestneho času americká Univerzita Johnsa Hopkinsa. Počet úmrtí v krajine podľa jej údajov prvýkrát prekročil hranicu 4000 za 24 hodín. Pandémia zasiahla USA najťažšie na svete a zdravotná kríza sa vymyká spod kontroly na celom ich území. (tasr)

6:40 Írsko bude pred vstupom do krajiny od soboty vyžadovať od všetkých cestujúcich negatívny test na ochorenie COVID-19. Test nebude môcť byť starší ako 72 hodín. V utorok o tom informovala agentúra AFP. V súčasnosti toto nariadenie platí iba pre cestujúcich zo Spojeného kráľovstva a Juhoafrickej republiky (JAR), kde sa objavili agresívnejšie sa šíriace varianty koronavírusu SARS-CoV-2. (tasr)

6:20 Nemecko plánuje v súvislosti so šírením dvoch nových mutácií koronavírusu sprísniť podmienky vstupu do krajiny. Cieľom je zintenzívniť obmedzenia vstupu do Nemecka najmä z Británie, Írska a Juhoafrickej republiky (JAR), kde sa objavili agresívnejšie sa šíriace mutácie koronavírusu. Pasažieri z týchto krajín budú môcť od štvrtka 14. januára do Nemecka pricestovať len s negatívnym výsledkom testu, ktorý nebude starší ako 48 hodín. (tasr)

6:00 Všetci cestujúci sa budú musieť pred letom do Spojených štátov preukázať od 26. januára negatívnym výsledkom testu na koronavírus SARS-CoV-2. Test nebude môcť byť starší ako 72 hodín. Oznámilo to v noci na stredu americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), na ktoré sa odvoláva agentúra AFP. (tasr)