AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 2 801 prípadov nákazy koronavírusom.
  • Vo štvrtok 13. 8. pribudlo 62 nových prípadov ochorenia COVID-19.
  • Spolu máme na Slovensku 31 obetí koronavírusu, vyliečilo sa celkovo 1 866 občanov.

SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 21 088 317
  • Počet vyliečených: 13 934 198
  • Počet úmrtí: 757 650

ONLINE

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:30 Nemecká Commerzbank v piatok oznámila, že jej 200 pobočiek, ktoré sú v súčasnosti zatvorené pre pandémiu nového koronavírusu, sa už znova neotvorí. Banka tak urýchľuje svoje plány na redukciu pobočiek, ktoré sa pôvodne mali postupne zatvárať do konca roka 2023, uviedol hovorca spoločnosti.

19:53  Mladšieho brata amerického prezidenta Donalda Trumpa hospitalizovali v nemocnici v New Yorku. Informovala o tom spravodajská stanica ABC News s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené so situáciou; správu následne potvrdil aj Biely dom. Podrobnosti o zdravotnom stave 72-ročného Roberta Trumpa dosiaľ nie sú známe, podľa viacerých zdrojov je však "veľmi chorý".

19:38 Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v piatok nový pandemický plán, ktorý rieši postupy štátu počas pandémie. Určuje, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii nového koronavírusu, ale aj pri iných respiračných ochoreniach. Plán konkretizuje opatrenia počas piatich fáz a prináša aj tzv. semafory pre potrebu zavádzania celoplošných opatrení, pre zariadenia sociálnych služieb, primárnej zdravotnej starostlivosti a nemocnice.

19:15 Severokórejský vodca Kim Čong-un prikázal odmietnuť všetky ponuky medzinárodnej pomoci v súvislosti so záplavami, ktoré v posledných týždňoch postihli jeho krajinu. Dodávky zahraničnej pomoci by podľa Kima mohli vystaviť Severokórejčanov nákaze novým koronavírusom. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica BBC.

19:00„Rozhodli sme sa, že 50 miliónov eur dostanú zdravotné sestry, vojaci, policajti a zamestnanci sociálnych služieb. Jednoducho pre ľudí, ktorí boli v prvej línii,“ prehlásil premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie. 

18:50  Nemecko v piatok umiestnilo na zoznam vysoko rizikových krajín - v súvislosti so šírením koronavírusu - celé Španielsko s výnimkou Kanárskych ostrovov, informovala agentúra AFP. Cestujúci vracajúci sa do Nemecka zo Španielska sa budú musieť podrobiť bezplatnému testu na nový koronavírus a čakať na jeho výsledky v karanténe. Nemecko od minulej soboty (8. augusta) povinne zaviedlo tieto testy pre všetky osoby prichádzajúce z rizikových krajín. Po jeho absolvovaní sa ľudia do oznámenia výsledkov musia zdržiavať v domácej izolácii.

Na Slovensku pribudla ďalšia obeť

18:33  V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) zomrela v stredu 80-ročná pacientka s pozitívnym testom na nový koronavírus. "Ako hlavná príčina smrti bola klinicky i pitvou stanovená bronchopneumónia," informovala v piatok TASR Alžbeta Mohyláková z komunikačného oddelenia nemocnice. VIAC SA DOČÍTATE TU >>>

17:10 Koronavírus už aj v Národnej rade: Pozitívne bol testovaný jeden z poslancov!

16:00 Zraz automobilových veteránov z východného Slovenska, ktorý sa mal konať v sobotu 15. augusta, sa pre opatrenia súvisiace so šírením nového koronavírusu v okrese Vranov nad Topľou neuskutoční. 

15:30 Ambulantní lekári sú sklamaní, že téma odmeňovania zdravotníkov za poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu ostala zatiaľ len pri sľuboch. "Dnes sa už hovorí o druhej vlne pandémie, ale o téme odmenenia zdravotníkov pracujúcich počas pandémie je ticho,"povedal pre TASR prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.

13:07 Na Ukrajine zaznamenali v piatok ráno rekordných 1732 prípadov ochorenia COVID-19 za deň, pričom okolo 581 osôb sa vyliečilo a 19 ľudí zomrelo.

12:28 Zákaz vykonávania hromadných kultúrnych, spoločenských a športových podujatí platí od piatka v ďalších štyroch samosprávach Vranovského okresu. Okrem Vranova, kde sa zákazom riadia od stredy 12. augusta, sa nesmú zhromažďovať obyvatelia v meste Hanušovce nad Topľou a obciach Soľ, Bystré a Babie. Médiá o tom informovala regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová po zasadnutí krízového štábu.

12:05 Na Facebooku sa rozšírili dezinformácie o ruskej vakcíne, ktoré zdieľali tisíce ľudí. Falošné správy zahŕňajú tvrdenia, že testovanie vakcíny bolo už v Rusku ukončené, že očkovanie bude výhradne dobrovoľné a že Rusko nespolupracuje so západnými spoločnosťami na výskume. To sú však zavádzajúce tvrdenia: testovanie vakcíny naďalej prebieha, Rusko uzavrelo viaceré partnerstvá so zahraničnými výskumnými inštitúciami, pričom situácia ohľadne povinného očkovania nie je jednoznačná. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

11:45  Grécko v piatok zrušilo pre turistov prilietajúcich z Česka povinnosť preukázať sa negatívnym testom na nákazu koronavírusom SARS-CoV-2. Opatrenie pôvodne malo platiť od 17. augusta. Zmenu potvrdilo české veľvyslanectvo v Aténach a týka sa len turistov, ktorí využijú leteckú dopravu. Pri cestovaní autom povinnosť naďalej platí. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Aktuálny nárast prípadov koronavírusu na Slovensku

10:00 Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 62 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2738 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 2801 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Najviac pozitívne testovaných zaznamenali v Trenčianskom (23), Bratislavskom (12) a Trnavskom kraji (10). Osem nových prípadov pribudlo v Prešovskom kraji, štyri nové vzorky sa týkajú Nitrianskeho, tri Košického a dva Žilinského kraja. Ani jeden prípad nepribudol medzi obyvateľmi Banskobystrického kraja.

V nemocniciach je hospitalizovaných 51 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 43 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú štyria chorí. Vo štvrtok pribudli piati uzdravení, z ochorenia sa zostavilo doteraz 1944 pacientov. Počas štvrtka nepribudlo žiadne úmrtie pacienta na nový koronavírus. Slovensko tak stále eviduje 31 úmrtí.

9:55 Rusko zaznamenalo vo štvrtok 5065 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čím celkový počet nakazených dosiahol 912.823. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum. Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6. 

9:33 Mesto Žilina je na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravené. Samospráva disponuje dostatočnými zásobami ochranných pomôcok a v prípade potreby vie opäť aktivovať činnosť Krízového centra mesta Žilina. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík."Rovnako sme schopní opäť obnoviť informačnú telefonickú linku mesta Žilina, online chat pre nepočujúcich, činnosť dobrovoľníckej služby pre ľudí v núdzi, ako aj Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory," doplnil hovorca.

Výstava brazílskeho fotografa Thiaga Santosa v stanici metra v meste Sao Paolo zachytávajúca zdravotníkov bojujúcich s pandémiou koronavírusu.
Výstava brazílskeho fotografa Thiaga Santosa v stanici metra v meste Sao Paolo zachytávajúca zdravotníkov bojujúcich s pandémiou koronavírusu.
Zdroj: Profimedia

9:14 Najväčšie novozélandské mesto Auckland zostane v dôsledku objavenia sa nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v karanténe ďalších 12 dní, povedala v piatok podľa agentúry DPA novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. "Zrušiť opatrenia a riskovať explóziu nových prípadov by bolo tým najhorším, čo by sme pre Auckland a našu ekonomiku mohli urobiť," povedala Ardernová s tým, že Auckland zostane v karanténe do 26. augusta.

09:00 Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín 60 091 nových prípadov ochorenia COVID-19. Denný prírastok infekcií tam takto stúpa už tretí deň. Počet mŕtvych v súvislosti s koronavírusom v krajine po dnešnom oznámení tamojších úradov prekonal hranicu 105 000.

08:49 Dnes sa v Prahe na Václavskom námestí otvorí dvanáste odberné miesto. Záujemcovia primárne z radov turistov sa tu budú môcť dať otestovať na ochorenie COVID-19. Službu bude v spolupráci s hlavným mestom prevádzkovať súkromné laboratórium GHC Genetics.

08:38 Štáty Mexiko a Peru v Latinskej Amerike, ktorá sa nedávno stala novým epicentrom koronavírusu, prekročili hranicu pol milióna prípadov nákazy. Mexické ministerstvo zdravotníctva za štvrtok zaznamenalo 7 371 nových prípadov, čím sa počet infikovaných zvýšil na 505 293. Peru za posledných 24 hodín eviduje nárast 9 441 prípadov nákazy. Celkovo sa v krajine infikovalo už 507 996 ľudí a vírus si vyžiadal 25 648 obetí. (tasr)

08:15 Severokórejský vodca Kim Čong-un zrušil po troch týždňoch v pohraničnom meste Kesong platnosť karanténnych opatrení zavedených z dôvodu rizika šírenia nákazy novým druhom koronavírusu. Informovali o tom v piatok agentúry AP a Jonhap s odvolaním sa na štátne médiá. (tasr)

Na snímke je Kim Čong-un.
Na snímke je Kim Čong-un.
Zdroj: AP

07:35 Vo štvrtok pribudlo v ČR za predchádzajúcich 24 hodín 330 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, čo je najviac od 3. apríla. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz (tasr) Viac sa dočítate TU.

07:00 Pandémia COVID-19 nemala na peňaženky Čechov až taký tvrdý dosah, ako sa očakávalo. Dve tretiny domácností neprišli o žiadne príjmy, iba obmedzili veľké nákupy a začali si viac šetriť. Nárast vkladov dokonca bankári označili za dramatický.

06:33 Zvukom a svetlom nahradí v sobotu mesto Brusel tradičný kvetinový koberec na hlavnom námestí Grand Place. Kvetinová výzdoba, ktorú mesto pripravuje každý druhý rok v priebehu augusta, bola zrušená pre pandémiu nového typu koronavírusu, uviedla tlačová agentúra Belga. (tasr)

06:00 Británia sa rozhodla opätovne zaviesť dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska, Holandska aj Monaka. Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených oblastiach momentálne narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP s odvolaním sa na britského ministra dopravy Granta Shappsa. (tasr)

05:31 Kanárske ostrovy a Galícia sú prvými španielskymi autonómnymi regiónmi, ktoré zakázali fajčenie na verejnosti v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.
V Galícii zákaz platí od stredy polnoci, na ostrovoch začne platiť v piatok. (tasr) Viac sa dočítate TU.