Edwards bol známy najmä vďaka románu "Persona non grata", v ktorom opisuje svoje rozčarovanie z kubánskej revolúcie. V roku 1999 mu bola udelená prestížna Cervantesova cena za celoživotné dielo v oblasti literatúry písanej v španielskom jazyku.

"Opustil nás výnimočný spisovateľ, odvážny esejista a novinár, ktorý držal prst na pulze správ," napísal na sociálnej sieti Twitter Cervantesov inštitút (CI) so sídlom v Madride.

VIAC FOTO nájdete TU!

Edwards sa narodil v Santiagu v roku 1931. Študoval právo na univerzite v Čile a potom absolvoval postgraduálne štúdium na Princetonskej univerzite v Spojených štátoch.

Vo veku 91 rokov zomrel v piatok v Madride čilský spisovateľ Jorge Edwards, držiteľ Cervantesovej ceny z roku 1999.
Zdroj: Twitter/@InstCervantes

V roku 1957 začal diplomatickú kariéru - bol vyslaný do Paríža, Limy a Havany. V roku 1971 znovu otvoril čilské veľvyslanectvo v Havane ako zástupca socialistickej vlády Salvadora Allendeho, ktorá ako jedna z prvých v danom regióne nadviazala diplomatické vzťahy s režimom Fidela Castra.

Edwards však hlavné mesto Kuby opustil už po troch mesiacoch, keď ho Castro vyhlásil za "nežiaducu osobu", čo sa neskôr stalo inšpiráciou pre jeho román.

Edwards bol známy najmä vďaka románu "Persona non grata", v ktorom opisuje svoje rozčarovanie z kubánskej revolúcie.
Zdroj: Twitter/@penguinlibroscl

V roku 1973 po vojenskom prevrate, ktorý zvrhol Allendeho, Edwards ukončil diplomatické služby a presťahoval sa do Barcelony, kde sa stretol s juhoamerickými literárnymi velikánmi Gabrielom Garcíom Márquezom a Mariom Vargasom Llosom.

Do diplomatických služieb sa vrátil v roku 1994, keď ho vymenovali za čilského veľvyslanca pri UNESCO v Paríži. Na svojom poslednom diplomatickom poste sa opäť usadil v Paríži, a to v rokoch 2010 až 2014, počas vlády konzervatívneho čilského prezidenta Sebastiána Piňeru.