Spolkový kancelár Olaf Scholz povedal, že Nemecko koná v úzkej spolupráci so svojimi spojencami. Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory.

Fotografie tankov a výzbroje Leopard 2 nájdete v galérii »

Otrasení kremeľskí propagandisti vyzvali na jadrové útoky na Západ po tom, čo sa USA a Nemecko dohodli, že poskytnú Ukrajine desiatky moderných tankov ako významnú posilu pre Kyjev. Ukončenie trpkého sporu Olaf Scholz konečne potvrdil. Berlín pošle svoje vlastné tanky Leopard 2 nemeckej výroby do frontovej línie a umožní NATO dodať svoje vlastné. Rusko označilo tento krok za „nehanebnú provokáciu“ a varovalo, že nové zásoby NATO „spália ako všetky ostatné“, zatiaľ čo jeden zúrivý Putinov hovorca vyzval na zničenie nemeckého parlamentu.

Scholz opakovane hovoril, že Nemecko sa musí v dodávke tankov pre Ukrajinu skoordinovať so Spojenými štátmi, ktoré zvažujú Kyjevu poslať svoje tanky Abrams.

Nemecké tanky Leopard 2 patria k špičke vojenských vozidiel. Ich rýchlosť dosahuje až 70 km za hodinu.
Zdroj: gettyimages

Kyjev potrebuje, aby sa západné krajiny rozhodli, či mu dodajú moderné tanky a posilnia tak jeho obranu proti Rusku. Povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nemecko by malo podľa utorňajších medializovaných správ poslať Ukrajine tanky Leopard 2 a zároveň vývoz týchto tankov nemeckej výroby povoliť aj ostatným krajinám. Spojené štáty zase údajne zvažujú, že Ukrajine dodajú tanky Abrams. Washington ani Berlín však dosiaľ tieto medializované správy oficiálne nepotvrdili.

Pokračovanie na ďalšej strane »