„Som pripravený na všetko,“ oznámil v rozhovore pre český Blesk bývalý šéf českej Akademie věd Jiří Drahoš. Obvinenia, že spolupracoval s „eštébákmi“, považuje za výmysly a naznačil, že ich korene siahajú až do Pražského hradu. Pri vyzvaní Zemana na súboj o prezidentskú stoličku vraj zavážil aj Kiskov úspech z roku 2014, kedy sa politickému nováčikovi podarilo poraziť Roberta Fica.

Čechov čaká o dva týždne druhé kolo prezidentských volieb. V prvom sa podarilo Milošovi Zemanovi obhájiť svoj úrad so ziskom 38,56% hlasov. Volili ho v podstate všade – okrem Prahy a jej okolia. Intelektuál Drahoš nazbieral 26,6% a počas celých volieb si udržal stabilnú striebornú pozíciu.

Kandidát na prezidenta a bývalý šéf českej Akademie věd, Jiří Drahoš. V prvom kole volieb skončil na druhom mieste. Na snímke s manželkou Evou.
Kandidát na prezidenta a bývalý šéf českej Akademie věd, Jiří Drahoš. V prvom kole volieb skončil na druhom mieste. Na snímke s manželkou Evou.
Petr David Josek

Presne ako na Slovensku?

Ak by sa Drahošovi podarilo v druhom kole volieb vyhrať, situácia by do veľkej miery kopírovala priebeh slovenských volieb v roku 2014. Politický veterán Fico, podobne ako teraz Zeman, v prvom kole zvíťazil nad neopozeraným súperom, no v závere musel uznať porážku. Asociácia medzi situáciu spred štyroch rokov a aktuálnou politickou situáciou v ČR je o to silnejšia, že Drahoš označil Kiskovo víťazstvo nad lídrom Smeru za inšpirujúce.

Fico sa medzičasom k výsledkom volieb odmietol vyjadriť, no Zemana, s ktorým udržiava kamarátske vzťahy, označil za „brutálne inteligentného človeka.“

Miloš Zeman v prvom kole obhájil svoju prezidentskú stoličku.
Miloš Zeman v prvom kole obhájil svoju prezidentskú stoličku.
Kamaryt Michal

Finalisti českých volieb sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnú aj v televíznom dueli, na ktorý vyzval Zemana Drahoš. Profesorovi vyjadrila bezprostredne po výsledkoch volieb podporu väčšina neúspešných kandidátov: Hilšer, Fischer, Kulhánek a Horáček, no aj niekoľko známych osobností, vrátane frontmana Olympicu Petra Jandu.

Zahraničie si na Zemanovi zgustlo

Zemana vo voľbách podporil napríklad Andrej Babiš, menší rozruch vyvolalo nedorozumenie s Karlom Gottom, ktorého si Zeman „prisvojil“ ako fanúšika, pričom spevák menovite nevyjadril podporu žiadnemu z kandidátov.

K situácii v susednej krajine sa vyjadrili aj viaceré popredné zahraničné médiá z Nemecka, Veľkej Británie, USA či Francúzska. Zatiaľ čo k Drahošovi zaujali nanajvýš vlažný postoj, Zemana často označovali za človeka, ktorý svojimi proruskými názormi rozdeľuje spoločnosť.

Pred proruským vystupovaním varoval súčasného prezidenta aj český premiér so slovenskými koreňmi, Andrej Babiš. Podľa neho sú tieto voľby o tom, či Česi chcú alebo nechcú Zemana, a nie o iných kandidátoch.

Prečítajte si aj: