Ešte dnes do 14. hodiny mohli Česi rozhodovať o tom, či na poste hlavy štátu zostane terajší prezident Miloš Zeman, alebo bude prezidentský sľub skladať niektorí z jeho ôsmich vyzývateľov. Najväčšiu šancu poraziť ho má bývalý predseda českej akadémie vied Jiří Drahoš. Keďže ani jeden zo zvyšých osem kandidátov podľa prvých čiastkových výsledkov zrejme nezískal nadpolovičný počet hlasov, Zeman s Drahošom zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára. __________________________________________________________________________________________________

17:30 Analytik Grigorij Mesežnikov: S väčšou pravdepodobnosťou bude novým prezidentom ČR Jiří Drahoš. Podľa politického analytika šance oboch kandidátov sú vyrovnané, preferenčne silnejší potenciál má však Drahoš. Viacerí kandidáti, ktorí nepostúpili do druhého kola, totiž vyzvali svojich voličov, aby dali v druhom kole svoj hlas Drahošovi. Mesežnikov očakáva, že v Českej republike by sa mohla zopakovať situácia z volieb prezidenta SR v roku 2014, keď do druhého kola postúpili premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico (28 percent) a občiansky kandidát Andrej Kiska (24 percent). Voľby napokon vyhral Kiska.

16:30 O post prezidenta zabojujú Zeman a Drahoš v druhom kole volieb. Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov, je na prvom mieste súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,87 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 26,45 percenta hlasov. Obaja zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára.

15:00 Víťazom prvého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal Miloš Zeman so ziskom 41,77 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 25,16 percenta hlasov. Za nimi nasledovali Pavel Fischer (9,41 percenta), Michal Horáček (8,76 percenta) a Marek Hilšer (8,68 percenta hlasov). Ďalší kandidáti za nimi zaostávajú: Mirek Topolánek (3,9 percenta), Jiří Hynek (1,21 percenta), Petr Hannig (0,58 percenta) a Vratislav Kulhánek (0,48 percenta hlasov). Vyplýva to z predbežných čiastkových výsledkov po zrátaní hlasov z 55,6 percenta volebných okrskov, ktoré zverejnila Česká televízia.

Podľa predbežných výsledkov je víťazom prvého kola prezidentských volieb Miloš Zeman.
Podľa predbežných výsledkov je víťazom prvého kola prezidentských volieb Miloš Zeman.
Zdroj: profimedia.sk

14:45 Prvé výsledky volieb sú známe. Po sčítaní viac ako 10 percent okrskov je podľa porálu aktuality.sk poradie nasledovné: Miloš Zeman 44,3 %, Jiří Drahoš 24,2 %, Marek Hilšer 8,7 %, Pavel Fischer 8,5 %, Michal Horáček 8,5 %, Pavel Fischer 8,5 %, Mirek Topolánek 3,5 %, Jiří Hynek 1,3 %, Petr Hannig 0,6 %, Vratislav Kulhánek 0,5 %.

14:00 Volebné miestnosti sa uzavreli a hlasovanie vo voľbách sa skončilo. Prezidentskí kandidáti postupne prichádzajú do svjich volebných základní, kde budú očakávať prvé výsledky.

12:30 Doobeda hlásili viaceré kraje veľmi vysokú účasť, okolo obeda už klesá. Podľa volebných komisárov by ale celková volebená účasť mala byť minimálne rovnaká alebo väčšia ako v prvom kole predošlích prezidentských volieb v roku 2013. Vtedy odvolilo takmer 65 % voličov.

11:00 Priebeh volieb je aj dnes pokojný.

9:45 O voľby je tento rok veľký záujem. Účasť podľa odhadov členov volebných komisií mohla už v prvých hodinách dosiahnuť v závislosti od lokality 20-25 percent. Ako píše český blesk.cz, celkovo počas prvného dňa sa pohybovala až okolo 40–50 %. Veľa ľudí si taktiež zaobstaralo voličský preukaz aby mohli voliť mimo svojho domova.

9:30 "Miloše do koše". Nevoliči Zemana sa predbiehajú v kreatívnejšom zničení jeho volebného lístku. Medzi najpopulárnejšie patrí vytvorenie papierového lietadielka. Na facebooku bola dokonca vytvorená udalosť "Hod vlaštovkou vyrobenou z hlasovacího lístku Ing. Zemana", kde si ľudia zdieľajú fotky ako s lístkom naložili.

Kreatívny bol aj istý český podnik, ktorý volebný lístok s menom Zemana vymiena za pivo zadarmo.

Za hlasovací lístok pivo zadarmo.
Za hlasovací lístok pivo zadarmo.
Zdroj: facebook Wall Club caffe

9:00 Včerajší prvý deň volieb prvého kola sprevádzalo niekoľko incidentov. Polonahá aktivistka feministického hnutia Femen, Ukrajinka Anželina Diašová, na prvý raz zabránila odvoliť úradujúcemu prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorému sa postavila do cesty s nápisom Zeman - Putin's slut (Zeman - Putinova fľandra) na hrudi. Ochranka zasiahla, ženu zadržali a prezidentovi po krátkom čase umožnili vhodiť hlas do urny. Podľa českých politológov však tento incident voľby neovplyvní, a ak áno, len veľmi nepatrne.

V jednom z brnenských okrskov do volebnej miestnosti vletel holub.

8:00 V druhý volebný deň sa znova otvorili volebné mietsnosti. Tí, ktorí voľbu nestihli včera, majú čas hlasovať do 14. hodiny. Prvé odahy výsledkov očakávajú okolo 16.hod až 16.30, finálne súčty hlasov predpokladajú o 19. hodine.