Najvoľnejšie podmienky pre vstup majú Maďarsko a Čierna Hora. TASR prináša súhrn koronavírusových opatrení vo vybraných dovolenkových destináciách na základe informácií ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Členské štáty EÚ spravidla považujú osobu za plne zaočkovanú, ak od podania poslednej dávky vakcíny uplynulo najmenej 14 dní. Týmto osobám stačí pre vstup európsky covidpas a nemusia sa preukázať negatívnym testom ani podstúpiť karanténu.

Najjednoduchšie pravidlá pre vstup pre zaočkovaných i nezaočkovaných má Čierna Hora, ktorá síce nepatrí do EÚ, ale Slovensko považuje za bezpečnú krajinu. Vstup je možný bez akýchkoľvek obmedzení, ak sa človek najmenej 15 dní predtým zdržiaval v bezpečnej krajine.

Priletieť na Cyprus môžu bez obmedzení osoby, ktoré strávili posledných 14 dní na území Slovenska alebo inej zelenej krajiny. Treba však vyplniť formulár a v prípade vyzvania sa podrobiť bezplatnému náhodnému testovaniu hneď po prílete.

Na územie Maďarska môžu vstúpiť osoby z územia Slovenska taktiež bez obmedzení, s výnimkou civilnej leteckej prepravy.

Chorvátske úrady umožňujú vstup aj osobám zaočkovaným vakcínami Pfizer, Moderna a Sputnik V v období od 22 do 42 dní od prvej dávky, vakcínou AstraZeneca v období od 22 do 84 dní od prvej dávky, ako aj jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson) 14 dní od podania dávky.      

Viaceré krajiny vyžadujú pred vstupom vyplnenie formulára alebo elektronickú registráciu. Sú nimi ČR, Grécko, Malta, Chorvátsko, Španielsko, Taliansko, Bulharsko, Portugalsko, Cyprus a Turecko. Poľsko a Slovinsko formulár nevyžadujú. Rakúsko taktiež nie, ak sa osoba preukáže potvrdením o očkovaní, negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní COVID-19.

Ako je to v prípade nezaočkovaných osôb? >>>