Viaceré záhady a neobjasnené otázky však zostávajú, a kým sa neodstránia, bude tu živná pôda pre dohady a rôzne konšpiračné teórie. Niekoľko rokov po Nežnej revolúcii sa totiž začali šíriť správy, že svojho času všetko zorganizovala určitá skupinka komunistov a eštebákov, ktorí manipulovali ľudí na tribúnach.

17. november 1989: Udalosť, ktorá zmenila politické i ekonomické zriadenie v bývalom Československu.
17. november 1989: Udalosť, ktorá zmenila politické i ekonomické zriadenie v bývalom Československu.
Zdroj: Profimedia.sk

Svojho času sa napríklad verilo tomu, že 86% študentských vodcov, ktorí zorganizovali demonštráciu 17. novembra 1989, malo vysokopostavených rodičov, ktorí to celé riadili z pohodli domova. Fanúšikom konšpiračných teórií nahrávajú do kariet aj niektoré nevyjasnené okolnosti z policajného zákroku proti študentskej demonštrácii v Prahe, pretože pôsob, akým polícia zasiahla, bol v rozpore s pokynmi najvyšších politických predstaviteľov.

Podľa viacerých konšpirátorov išlo o vopred premyslený zámer s cieľomdestabilizovať situáciu v krajine.

November 1989.
November 1989.
Zdroj: Život

Autori týchto slov si na rozdiel od študovaných vedcov nepotrpia na dôkazy. Chýbajúce fakty okamžite nahradia nepodloženými špekuláciami a občas aj výmyslami. A svetu div sa, majú s nimi pochopiteľne úspech. Ľudia tomu veria už len preto, že majú radi tajomno. V drivej väčšine však ide iba o omyly, alebo nepresné informácie z danej udalosti.