"Práva a bezpečnosť civilistov arménskeho pôvodu v Karabašskej oblasti Azerbajdžanu budú zabezpečené ústavou a medzinárodnými záväzkami Azerbajdžanu," napísal prezidentský poradca pre zahraničnú politiku Hikmet Hadžijev na sociálne sieti X, pričom súčasne vyzval arménske sily, aby sa "rozpustili a odzbrojili".

"Ilegálny separatistický bábkový režim sa musí sám rozpustiť a arménske ozbrojené sily rozmiestnené v azerbajdžanskom Karabachu musia byť odzbrojené," napísal Hadžijev.

VIAC FOTO nájdete TU!

Doplnil, že Azerbajdžan používa "presne navádzanú muníciu proti legitímnym vojenským cieľom a všetkými prostriedkami sa vyhýba (tzv.) vedľajším škodám na civilnom obyvateľstve".

Azerbajdžan ako dôvod pre svoju najnovšiu vojenskú operáciu uviedol "systematické" ostreľovanie z pozícií jednotiek podporovaných Arménskom a obvinil ich z vyzvedačstva a tiež opevňovania obranných pozícií.
Zdroj: X/@HikmetHajiyev

Azerbajdžanské ministerstvo obrany v priebehu utorka oznámilo otvorenie humanitárneho koridoru na evakuáciu obyvateľov Karabachu po tzv. lačinskej ceste.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v utorok v televíznom prejave k národu informoval, že Azerbajdžan začal v Náhornom Karabachu "pozemnú operáciu".
Zdroj: X/@HikmetHajiyev

Podľa predstaviteľov azerbajdžanského rezortu obrany boli miestnemu obyvateľstvu zasielané SMS správy s odporúčaním, aby sa z bezpečnostných dôvodov zdržiavali mimo vojenských zariadení a objektov. Verejnosť bola okrem toho varovaná prostredníctvom letákov a oznamov z reproduktorov.

Azerbajdžan podľa AFP v utorok zároveň bez uvedenia podrobností oznámil, že na svojom území dočasne zablokoval prístup k platforme TikTok.
Zdroj: X/@HikmetHajiyev

Hadžijev v komentári pre magazín Politico uviedol, že cieľom azerbajdžanskej "protiteroristickej operácie", ktorá sa začala v utorok, je neutralizácia "arménskej vojenskej infraštruktúry" v Karabachu. V utorok podvečer (miestneho času) Hadžijev na svojom konte na sociálnej sieti X napísal, že azerbajdžanská operácia sa blíži ku koncu, keďže "vojenské ciele už boli neutralizované".

Prečítajte si tiež: