Čaputová je vo funkcii prezidentky iba od 15. júna 2019, no dnešným dňom bude mať v rukách už ôsmu demisiu, ak nerátame výmenu vlády po parlamentných voľbách 2020. Druhý prezident Rudolf Schuster (87) ich pritom za celé 5-ročné funkčné obdobie prijal iba 10. Ivan Gašparovič (79) počas svojho druhého obdobia vo funkcii prezidenta dokonca iba päť.

„Je nevyhnutné, aby premiér svojou demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády,“ povedala Čaputová ešte v utorok popoludní. Namiesto toho má však v rukách demisiu Branislava Gröhlinga (46), ktorý viedol rezort školstva aj Ivana Korčoka (56), ktorý šéfoval diplomacii. Ide už o piateho a šiesteho ministra súčasnej vlády, ktorí končia vo svojich funkciách. „Keby podal Matovič demisiu minulý týždeň, tak sa mohla prezidentka venovať aj niečomu inému ako demisiám, napríklad svojmu priateľovi,“ povedal politológ Radoslav Štefančík.

Prvé dva odchody z ministerských kresiel zažila prezidentka ešte za vlády Petra Pellegriniho (45). Vtedy jej do rúk položila demisiu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (43), ktorej neprešla stratifikácia nemocníc a minister životného prostredia László Sólymos (52) po tom, čo sa pod vplyvom alkoholu dostal do potýčky s personálom reštaurácie.