Peniaze, ktoré mali počas prvej a druhej vlny pandémie pomôcť zachrániť pracovné miesta, skončili na účtoch schránkových firiem. „S určitosťou viem povedať, že 6,8 milióna eur odišlo. Skutočnosť môže byť však horšia a môže to byť 24 miliónov a viac,“ povedal investigatívny novinár Tomáš Madleňák pre Rádio Expres s tým, že preveroval celkovo 28 firiem. Všetky podozrivé zmluvy mali vzniknúť na Úrade práce v Pezinku, no problém môže byť oveľa závažnejší.

„Upozorňovali sme, že žiadosti a čestné vyhlásenia budú priebežne námatkovo kontrolované,“ píše sa v tlačovej správe ministerstva práce. Madleňák aj preto upozorňuje, že keby niekto podal žiadosť a pridal čestné vyhlásenie, že má množstvo zamestnancov, tak by to prešlo a peniaze by získal. Tomáš však prišiel so zarážajúcim zistením: „Úrady práce majú žiadosti kontrolovať len formálne a nemajú kontrolovať údaje v čestnom vyhlásení.“ Podľa poslanca Hlasu majú úrady práce dokonca výnimku od ministerstva financií na to, aby nemuseli spúšťať finančný kontrolný mechanizmus. Tomáš to má vraj potvrdené z viacerých úradov práce.

Účtovníčka, ktorá do rádia napísala, tvrdí, že ku každej žiadosti o pandemickú Prvú pomoc sa musel pripájať aj menoslov zamestnancov a rodné čísla. Podľa Madleňáka by sa mali napriek tomu žiadosti preverovať: „V dobre fungujúcom štáte by nemal byť problém porovnať si dáta so Sociálnou poisťovňou s tým, že by hneď videli, koľko majú zamestnancov.“

Poslanec Hlasu Erik Tomáš prišiel so zarážajúcou informáciou. Podľa neho sa žiadosti o pandemickú Prvú pomoc v podstate ani nekontrolovali.
Zdroj: Archív

Tomáš po vypočutí ministra práce Milana Krajniaka na sociálnom parlamentom výbore zváži, či nepodá návrh na jeho odvolanie. Madleňáka zaujíma predovšetkým právna stránka: „Je potrebné to prešetriť a zistiť, či nastala systémová chyba, alebo zlyhali konkrétni ľudia. Nechávam to na NAKA a špeciálnu prokuratúru. Bol by som rád, keby do tejto veci zasiahla Európska prokuratúra.“ Investigatívec poukazuje na to, že žiadni z majiteľov firiem, ktoré dotáciu dostali, nepochádzali zo Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať: