Matovič následne na brífingu oznámil, že polícia nepochopila nariadenie vlády: „Nemalo ísť o kontrolovanie každého auta. Zastavené vozidlá sa mali vyberať námatkovo. Toto niekto nepochopil. Buď ide o sabotáž alebo nieču neschopnosť.“ Matovič chcel preto vysvetlenie od policajného prezidenta Milana Lučanského. Podľa premiéra by sa mal ospravedlniť ten, kto za vytvorenie kolón zodpovedá.

To nedalo expremiérovi Petrovi Pellegrinimu a situáciu ostro skritizoval. „Takto vyzerá chaos v podaní predsedu vlády. Najskôr silné reči o ochrane ľudí pred vírusom. Keď sa mu situácia vymkla z rúk a skolabovala doprava v celej krajine, pokojne to hodil na našich vojakov a policajtov,“ napísal Pellegrini na sociálnej sieti s tým, že kontroly pritom len napĺňali Matovičov príkaz. Podľa Pellegriniho to je čistá deštrukcia štátu. Nielen vo vzťahu k ľuďom, ale aj k tým, ktorí pracujú pre štát.

Matovič na brífingu povedal aj najaktuálnejšie čísla nakazených koronavírusom. Pribudlo 101 nových nakazených, z ktorých až 31 pochádza z rómskych osád. Nepriamo z toho obvinil Pellegriniho, nakoľko jeho vláda nedávala do štátnej karantény tých, ktorí sa zo zahraničia vrátili individuálnou dopravou. „Nechal nám tu takýto darček,“ povedal s náznakom plaču Matovič o Pellegrinim.

Ten vzápätí zvolal vlastný brífing. „Nemal som dnes v pláne vystúpiť. Žiaľ, pozrel som si tlačovú konferenciu Matoviča. Ak niekto destabilizuje našu krajinu, tak je to Matovič, nie vírus,“ povedal expremiér. Matovič podľa Pellegriniho nepochopil, že musí byť zodpovedný za všetko, o čom rozhodol: „Dnes opäť predstavil divadlo jemu vlastné. Polená mu vraj hádžu pod nohy koaliční partneri, policajti, vojaci a ten zlý Pellegrini, ktorý sem napúšťal mnoho nakazených. Toto dnes Matovič povedal so slzami jemu vlastnými.“

Predseda vlády Igor Matovič preberá úrad od expremiéra Petra Pellegriniho na Úrade vlády.
Predseda vlády Igor Matovič preberá úrad od expremiéra Petra Pellegriniho na Úrade vlády.
Zdroj: Jaroslav Novák

Pellegrini sa vyjadril aj priamo k výčitkám svojho nástupcu: „My sme rozhodli, že kto príde vládnou riadenou skupinovou dopravou, musí byť v štátnej karanténe. A nariadili sme aj, že kto príde samostatne, musí byť v domácej karanténe.“ Nik podľa Pellegriniho nevie, čo si premiér predstavuje pod tým, čo hovorí. Musí si vraj stáť za svojimi slovami. Expremiéra mrzí, že niekoľko sestričiek a lekárov sa nedostalo do ordinácií a neboli kvôli zápcham dodané potraviny.

Pellegrini poslal Matovičovi aj jasnú výzvu: „Skúste sa psychicky vzchopiť. Aby sme vás nevideli užialeného a slabého. Ale aby vás Slováci videli ako silného vodcu, na ktorého sa môže spoľahnúť a pri ktorom vie, že keď raz premiér niečo povie, tak to aj platí. O to vás prosím nie ako opozičný poslanec, ale ako občan. Pretože aj ja chcem mať normálneho premiéra.“ Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková ho doplnila slovami: „Je mi ľúto policajtov. Nariadenia ktoré boli deklarované už od pondelka, vykonali zodpovedne. A nakoniec po brífingu Matoviča sú hanení zato, čo si vraj vymysleli.“

Viac o dnešnom vývoji koronavírusu a iných veciach s tým spojených sa dozviete v online reporte.