SaS zorganizovala stretnutie siedmych lídrov opozičných a aj neparlamentných strán, na ktorom si dohodli prvé kroky k povolebnej spolupráci. Na stretnutí sa ale objavila aj čierna ovca, ktorá na niečom participovať nebude. Za SaS sa stretnutia zúčastnil Richard Sulík, za Za ľudí Andrej Kiska, za PS Michal Truban, za OĽaNO Igor Matovič, za Spolu Miroslav Beblavý, za Sme rodina Boris Kollár a za KDH Igor Janckulík. Ako prvý vystúpil Sulík, ktorý informoval, že Igor Matovič má na 17. novembra zarezervované námestie SNP v Bratislave. Spoločnými silami na ňom zorganizujú demonštráciu všetci zúčastnené strany, okrem Sme rodina. „My sa na tomto podieľať nebudeme. Výročie si pripomenieme po svojom,“ povedal Kollár.

Opoziční lídri sa stretli v Liberálnom dome, aby sa dohodli, čo ďalej.
Opoziční lídri sa stretli v Liberálnom dome, aby sa dohodli, čo ďalej.
Zdroj: Facebook/R.S.

Sulík prezradil, že na deň druhého výročia vraždy Jána Kuciaka (†27) a Martiny Kušnírovej (†27) si zarezervovala SaS námestia vo všetkých krajských mestách. „Aj na tejto spomienke budú participovať všetky strany ktoré sú tu,“ povedal Sulík. Aj tu ale platí výnimka a Sme rodina sa na podujatiach podieľať nebude. „Chceme postupovať spoločne v v kauzách ako Gorila,“ povedal Sulík. Potom ho podporili všetci ostatní. Matovič poukázal aj na Threemu a ďalšie nahrávky. „Mafián si spravil sluhu z generálneho prokurátora,“ opísal Matovič rozhovor medzi Marianom Kočnerom obžalovanom z objednávky Kuciakovej vraždy a prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Marián Kočner a Dobroslav Trnka
Marián Kočner a Dobroslav Trnka
Zdroj: archiv

Kiska sa vyjadril hlavne k tomu, že spolu budú tvoriť silný blok strán: „Sme silná a jasná alternatíva.“ Podporil ho aj Truban: „Spravíme dohodu o neútočení a posupe pred a po parlamentných voľbách.“ Beblavý to poňal vtipne: „Bol by som zvláštny predseda strany Spolu, keby som nebol rád, že sme tu takto Spolu." Opoziční politici prezradili aj to, že zhruba do mesiaca by mal byť pripravený text ich dohody, ktorý všetci podpíšu. Mal by sa týkať spoločného postupu pred parlamentnými voľbami a takzvanom pakte o neútočení. “Musí skončiť mafiánsky štát. Fica musíme vymeniť. Keď to teraz nedáme, môžeme ísť handry fajčiť,“ povedal Sulík. Kiska prirovnal spoluprácu k vareniu gulášu s tým, že Sulík už má aj kuchársku knihu a malo by sa to podariť.

Opoziční lídri stoja vedľa seba počas opozičného protestu.
Opoziční lídri stoja vedľa seba počas opozičného protestu.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY