Iniciatíva Za slušné Slovensko v reakcii na údajnú nahrávku z kauzy Gorila zvolala v piatok protesty vo viacerých slovenských i svetových mestách.
"Aj keď sme pravdepodobný obsah nahrávky poznali už roky, až teraz, pri jej počúvaní, sa nám potvrdzujú snahy o absolútny rozpad štátu,"uviedli predstavitelia iniciatívy na sociálnej sieti.

Zhromaždenia s názvom Za spravodlivé Slovensko sa budú v piatok konať v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prievidzi, Lučenci, Brezne a Dolnom Kubíne. Tiež v britskom Londýne, Luxemburgu, dánskom Aalborgu, kenskom Nairobi, austrálskom Melbourne a amerických mestách New York, Boston a Raleigh.

Ešte predtým, ako začne protest iniciativy Za slušné Slovensko sa Slováci stretli na podujatí demokratickej opozície na Námesti Slobody.

Sledujte s nami situáciu v Bratislave ONLINE

19:36 Na záver hymny sa ozve búrlivý potlesk. Farská oznámila, že zhromaždenie je oficiálne ukončené.

19:32 Medzi rečníkmi bola aj Pavla Holcová, česká investigatívna novinárka, ktorá spoluoracovala so zavraždeným Jánom Kuciakom. 

19:11 Ako prvá vystupuje predstaviteľka iniciatívy Za slušné Slovensko. Na odstúpenie iniciatíva vyzýva  bývalú štátnu tajomníčku, dnes sudkyňu Moniku Jankovskú, ale aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

19:01 Dav sa dostal k parlamentu, ktorý je obklopený zátarasmi. Dav sa dostal k parlamentu, ktorý je obklopený zátarasami v druhej línii stoja mestskí policajti.

18:53 Protestujúci dav skanduje "Hanba Smeru, hanba celej vláde."  Medzi skandovanými heslami sú aj "Dosť bolo mafie", „Opička do basy."

18:30 Na Hodžovom námestí sa zišli stovky ľudí, ktorí prichádzajú z podujatia demokratickej opozície. Dav sa sústreduje v pravej časti Hodžovho námestia pri Štefánikovej ulici, odkiaľ pôjde na hradný kopec k parlamentu.

18:05 Po jeho slovách sa všetci politici vrátili na pódium a začala hrať slovenská hymna.

Na záver sa hrá slovenská hymna
Na záver sa hrá slovenská hymna
Zdroj: dna

18:03 Na pódiu vystúpil Andrej Kiska a jeho slová o tom ako si Slováci vezmú Slovensko späť boli sprevádzané potleskom. „Som optimistom, lebo tu stoja ľudia, ktorí sú pripravení spolupracovať, a spolu s vami – my všetci si Slovensko vezmeme naspäť.“  Svoj príhovor ukončil hlasným výkrikom "Dáme to."

17:58 "My si Slovensko vezmeme späť," tvrdí Matovič s tým, že deň po voľbách bude deň po Ficovi.

17:51 Slovo dostal Alojz Hlina a po ňom Igor Matovič.

17:48 Dostál tvrdí, že od trestnej činnosti bielych golierov v rukavičkách sa Slovensko dostalo k mafií a k veľkému zneužívaniu moci. Za zneužívanie tejto moci obvinil Roberta Fica a jeho stranu Smer-SD. Po týchto slovách dav začal tlieskať. Rovnako ako Sulík aj Dostál pripomína, že zmena môže prísť počas blížiacich sa parlamentných volieb.

17:41 Slovákom sa prišiel prihovoriť aj Richard Sulík. „Človeku je fyzicky zle keď vidí pani Jankovskú,“odznelo v jeho prihovore. Sulíka vystriedal Ondrej Dostál.

17:35 Slovo prevzal Michal Truban z politického hnutia Progresívne Slovensko, ktorý tvrdí, že keď sa Slováci zomknú majú šancu tento štát zmeniť. Po Trubanovi prišiel na pódium Beblavý.

Michal Truban
Michal Truban
Zdroj: grab p1D

17:29 "Kauza Gorila sa stala symbolom pokusu o únos štátu,"tvrdí Šeliga.

17:28 Stále prebieha čítanie správ z Threemy Mariana Kočnera. Na proteste má vystúpiť viacero opozičných politikov.

17:25 Premietanie pokračuje a nasledujú správy v ktorých chcel Kočner ovplyvňovať súdnictvo.

Juraj Šeliga na proteste
Juraj Šeliga na proteste
Zdroj: grab P1D video

17:20 Po úvodných slovách Juraja Šeligu sa spustilo premietanie komunikácie medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou v ktorej mu píše ako sa zavraždený novinár Ján Kuciak stane patrónom novinárov.

17:12 V Bratislave sa zhromaždilo niekoľko stoviek Slovákov, ktorí sú odhodlaní protestovať. Hneď v úvode sa púšťa nahrávka Mariana Kočnera s Dobroslavom Trnkom .