Kým jeho šéf a najčastejšie odvolávaný minister Roman Mikulec (OĽaNO) nevie povedať, či bude opäť kandidovať v parlamentných voľbách, slovenský Cattani rokuje s mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom, v ktorom má pôsobiť ako protikorupčný bojovník.

Uniformu obliekol dva razy
Spišiak v policajnom zbore odpracoval približne šestnásť rokov. Kariéru začal v Dunajskej Strede. Od apríla 2020 je poradcom ministra Mikulca. Podľa jeho vyjadrení opisuje Mikulca ako dobrého ministra napriek tomu, že patrí k najodvolávanejším členom vlády. Po prvý raz si vyzliekol uniformu v auguste 2006 v čase, keď rezort viedol Robert Kaliňák (Smer). Vrátil sa za ministrovania Daniela Lipšica v roku 2010. Vo funkcii policajného prezidenta ho vystriedal Tibor Gašpar.

Spišiakovu ambíciu spolupracovať s progresívcami nášmu denníku potvrdil hovorca hnutia Radovan Choleva. „O konkrétnej podobe prípadnej spolupráce naďalej hovoríme,“ spresnil s tým, že strana považuje bývalého policajného prezidenta za jedného z „najlepších odborníkov na záležitosti vnútra“. „O jeho morálnom kredite dnes pochybuje málokto,“ dodal.

Okrem koketovania s progresívcami je Spišiak ešte stále poradcom ministra Mikulca. Ten je pritom najodvolávanejším členom vlády. Opozícia sa ho viackrát pokúšala zosadiť z funkcie, a to napríklad pre nezvládnutie situácie na ukrajinskej hranici či migračnej krízy. Vytýkali mu tiež, že uzatvoril zmluvu s firmou blízkou OĽaNO, ktorá dodávala stravovacie kapacity na hraniciach vo Vyšnom Nemeckom v hodnote približne dvoch miliónov eur. Kajúcnik František Imrecze navyše vypovedal o stotisícovom úplatku pre Mikulca. Progresívne Slovensko však práve Spišiaka považuje za odborníka „na boj proti organizovanému zločinu alebo korupcii”.

Za ktorého ministra bol Jaroslav Spišiak policajným prezidentom?

Mikulcov rezort zostáva zatiaľ ticho. Na otázky, či je to v poriadku a Spišiak zostáva na svojom mieste, alebo, naopak, či s ním rezort rozviaže spoluprácu, reagovala hovorkyňa ministra stručne: „Nebudeme to v tejto chvíli komentovať.“

Prezývku slovenský Cattani dostal Spišiak aj za odhalenie vrahov gangu pápayovcov. Bezpečnostný analytik Milan Žitný však tvrdí, že „má na svedomí aj to, že dvakrát nechal prakticky ujsť Sátora, ktorý bol ochotný vypovedať o všetkom, čo vedel“. Ľudovít Sátor bol bosom dunajskostredskej mafie. Tento gang bol známy najmä svojou krutosťou.

Žitný tvrdí, že Spišiak síce bol policajtom roky, ale nie dobrým. „Keď bol prezidentom, zaviedol systém hodnotenia, ktorý pripomínal komunistické plánovanie. Plánovali sa trestné činy a priestupky dopredu a potom ich bolo potrebné odhaľovať,“ vytýka mu Žitný.

Politológ Jozef Lenč progresívcom pripomína, že Spišiak nemá komunikačné zručnosti a v minulosti bol spájaný s konzervatívnymi politikmi Danielom Lipšicom a Vladimírom Palkom. „Je to krok vedľa. V kontexte liberálneho, progresívneho a ľavicového voliča bude táto nominácia pôsobiť skôr kontraproduktívne,“ dodal.

Navyše si Lenč myslí, že progresívci sa zjavne snažia vymaniť z obrazu, že sú monotematická strana bez odborníkov. „Najmä na témy, ktoré trápia spoločnosť, resp. ktoré boli nosnými témami minulých volieb a čiastočne aj volieb 2023,“ podčiarkuje. V tom mu dáva za pravdu politológ Miroslav Řádek a pripomína argument PS, že vraj zanedbalo protikorupčnú agendu. "Tak to ale bolo skôr možné hodnotiť pred tromi rokmi pri minulých parlamentných voľbách ako dnes," mieni.

Politológ Řádek nepovažuje za šťastné, ak bývalí členovia Policajného zboru vstupujú do profesionálnej politiky. „Môže to podnecovať nové dohady o politizácii vyšetrovania citlivých káuz,“ upozorňuje odborník.

Prečítajte si tiež: